Soud potvrdil tresty 5,5 let za podvod s zdravotnickými pomůckami

Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil Pavlu Hruškovi ze Zlína a Miroslavu Kolaříkovi z Prostějova tresty ve výši 5,5 roku za podvody týkající se fiktivních nákupů ortopedických a léčebných pomůcek. Muži podle rozsudku vylákali od pojišťoven dohromady 7,7 milionu korun. Případ zbylých dvou obžalovaných, Iva Becka z pražské společnosti Ortopedické pomůcky a obuvníka Michala Pavlase z Jesenice u Prahy, kteří byli původně zproštěni obžaloby, vrátil odvolací soud zpět na kraj.

Podle soudu o vině Hrušky a Kolaříka není pochyb, u zbývajících dvou obžalovaných musí krajský soud doplnit dokazování. „Vrchní soud se ztotožňuje se všemi odvolacími námitkami žalobce směřujících do zprošťujících částí rozsudku,“ uvedl předseda senátu Vilém Ravek. Podle něj je zprošťující výrok krajského soudu nepřezkoumatelný.

Podvodů se Hruška a Kolařík podle obžaloby dopustili v letech 2010 až 2011. Ve snaze obohatit se na úkor zdravotnických pojišťoven si obstarali fiktivní poukazy na nákup ortopedických pomůcek s podpisem lékaře z krajské zlínské nemocnice a na jména pacientů, které získali z databáze nemocnice. Využili firmy Pavlase a Becka, která poukazy pojišťovnám odesílala. Poukazy se týkaly ortopedické obuvi, ale i jiných protetických pomůcek.

Podle obžaloby uplatnili takto přes 800 padělaných průkazů. Pomůcky nebyly nikdy vyrobeny, pojišťovny však částky proplácely. Poškozeno bylo šest zdravotních pojišťoven, nejvíce VZP. Části trestného činu se muži dopustili ve fázi pokusu, Pavlas podle rozsudku dalších 75 zfalšovaných průkazů vystavených v polovině 2011 již odmítl uplatnit. „Nejsem si vědom, že bych někoho cílevědomě uvedl v omyl. Vybíral jsem peníze z účtu na základě požadavků mého známého a vozil jsem je z bodu A do bodu B. Vše ostatní je vykonstruováno,“ hájil se dnes bez úspěchu Kolařík.

Zástupci dvou firem, které ortopedické boty vyrábí, Michal Pavlas a Ivo Beck, byli podle obžaloby zprostředkovateli. Obuvníci se hájili tím, že o podvodu nevěděli. Byli prý přesvědčení, že pomůcky se k pacientům skutečně dostávají. Poukazovali na obvyklou praxi, když výrobce pomůcek nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, obrací se kvůli vyúčtování na prostředníka, jenž smlouvy má. Tak také postupovali. Podle žalobce však tito obžalovaní listinami deklarovali, že pacienti obdrželi zdravotnickou obuv vyrobenou jejich firmami, a to za cenu, která je uvedena v dokladech. „Věděli, že žádnou obuv nevyrobili a nemohli vědět, zda je vyrobila jiná firma, neboť to nezjišťovali,“ uvedl žalobce.

Share Button