Vlna veder zlikvidovala většinu komárů na jižní Moravě

Jižní Moravu kvůli panujícím tropickým vedrům sužuje letos méně komárů než v minulosti. V lužních oblastech regionu, tedy na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku, je totiž krajina téměř vyprahlá. S komáry musí lidé počítat jen na Břeclavsku v Lednici a okolí a také v polesí Soutok u Lanžhota. ČTK to dnes řekl Oldřich Šebesta z krajské jihomoravské hygienické stanice. Komáří populaci sleduje 25 let, aby mohl koordinovat celoplošnou likvidaci bodavého hmyzu.

„Letošní rok je co do výskytu komárů mimořádně podprůměrný. Drtivá většina jejich tradičních líhnišť je totiž vyschlá,“ uvedl Šebesta.

Jinak tomu bylo v polesí Soutok na soutoku řek Moravy a Dyje. V této oblasti, která je největším polesím v ČR, pokáceli před několika týdny bobři stromy, a na několika desítkách hektarů tak vznikla mokřina. Lokálně se tam přemnožili komáři. Oblast je ale mimo zástavbu a situace se tam zlepšuje.

S komáry musí počítat také návštěvníci Lednice, která je vyhlášená svým zámkem. Hmyz se přemnožil u Lednických rybníků. „Je to ale tradiční stav. V této lokalitě jsou na to lidé již zvyklí. Je dobré vždy večer použít repelent,“ doplnil Šebesta.

Situace se podle něj může výrazně změnit, pokud vlnu veder vystřídají vydatné deště. Například loni se potýkala jižní Morava s komáří kalamitou překvapivě až v říjnu, kdy také po vlně veder přišly za teplého počasí silné přeháňky.

Share Button