Senegal otevřel hranice s Guineou, jež zavřel v srpnu kvůli ebole

Senegal opět otevřel pozemní hranice se sousední Guineou, které uzavřel před pěti měsíci kvůli šíření smrtícího viru ebola. Senegalské úřady se k tomuto kroku podle agentury AFP odhodlaly vzhledem k „velkému úsilí“ této země v boji s epidemií, která se prudce rozšířila zejména ve třech nejvíce postižených zemích, k nimž patří kromě Guineje také Sierra Leone a Libérie. Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) zaznamenala v těchto třech státech klesající tendenci ve výskytu nových pacientů.

MSF podle agentury DPA uvedla, že v jejích osmi centrech se nyní nachází něco málo přes 50 nakažených osob. To skýtá naději, ale je třeba mít se i nadále na pozoru, upozornila MSF. „Jsme na správné cestě, ale epidemie skončí, až zaznamenáme podstatné zlepšení v hlášení nových případů a při zpětném sledování kontaktů těchto osob,“ konstatoval v Bruselu představitel MSF Brice de la Vingne.

Pokud jde o statistiky nových případů, jejich výrazný pokles organizace zaznamenala v Guineji. Nicméně ve 14 z 33 prefektur je ebola stále aktivní.

Nevýraznější je ústup množství nových případů nákazy v Libérii. Záchytné centrum MSF v Monrovii je od 17. ledna poprvé bez jediného pacienta. Vedoucí programu pro boj s ebolou v Libérii Tolbert Nyenswah dokonce podle agentury AP řekl, že v zemi se nyní na ebolu léčí už jen pět lidí.

„Lidé a zboží se mohou mezi oběma státy po zemi volně pohybovat,“ uvedlo dnes senegalské ministerstvo vnitra v prohlášení, ze kterého citovala AFP. Senegal už loni v listopadu umožnil leteckou a námořní dopravu s trojicí zemí nejvíce zasažených ebolou.

Otevření i pozemních hranic bylo podle ministerstva vnitra umožněno po jednání představitelů Senegalu a Guineje, na němž „mohlo být konstatováno značné úsilí“ guinejských úřadů v boji s nemocí. Nicméně na přechodech bude zachována určitá kontrola, aby se zabránilo nebezpečí šíření nákazy.

Koncem loňského srpna přijel do Senegalu z Guineje jednadvacetiletý muž, u něhož byl následně zjištěn virus eboly, a úřady kvůli tomu zavřely hranice. Uzdravení tohoto pacienta bylo oznámeno 10. září. Světová zdravotnická organizace (WHO) pak 17. října oznámila konec epidemie v Senegalu.

Podle údajů WHO v Sieře Leone a v Guineji klesl v lednu počet nových případů krvácivé horečky způsobované virem eboly na nejnižší úroveň od srpna.

Epidemie, vůbec nejhorší zaznamenaná od identifikace viru v roce 1976, si podle oficiálních informací vyžádala během více než jednoho roku přes 8600 lidských životů, hlavně v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Podle expertů je ale tento odhad značně podhodnocený.

Share Button