Čtyři skauti se na jamboree v Japonsku nakazili meningitidou

Choroba může způsobit vážné poškození mozku, hluchotu, epilepsii nebo odumírání tkáně. Pokud není léčena, končí padesát procent případů úmrtím.

Tři mladí Skoti se na nedávném celosvětovém setkání skautů v Japonsku nakazili zánětem mozkových blan. Informovala o tom dnes agentura DPA. Onemocnění meningitidou dnes potvrdili u jedné skautky i švédští lékaři. Stockholm vyzval všech 1900 účastníků setkání ze své země, aby preventivně navštívili lékaře. Desetidenního skautského jamboree se letos na přelomu července a srpna v Japonsku zúčastnilo kolem 30.000 lidí ze 161 zemí světa, včetně mladých Čechů.

Nakažení skotští skauti jsou v péči lékařů, jejich stav se ale začal mírně zlepšovat, uvedl mluvčí skotské odnože mezinárodního skautského hnutí. Z celé Británie vyrazilo do Japonska prý asi 4000 lidí, z toho 3000 mladistvých. Všichni byli podle mluvčího telefonicky nebo písemně informováni o příznacích bakteriální meningitidy, zatím se ale nové případy neobjevily.

Švédské úřady dnes potvrdily, že nemocí se v Japonsku nakazila také jedna švédská skautka. Dva další účastníci jamboree jsou v nemocnici na pozorování. Zhruba 1900 švédských skautů, kteří byli v Japonsku, by podle zdravotníků mělo brát preventivně antibiotika.

Zástupce japonské skautské organizace dnes uvedl, že organizátoři už zaslali varování o nebezpečí možného nakažení všem, kteří tábořili poblíž skotských skautů. Jednat by se mělo údajně právě o Švédy, ale i o skauty ze Švýcarska, Francie, Finska, USA a Japonska. Podle informací agentury AP se varování českých skautů netýká.

Z Česka na jamboree v japonské prefektuře Jamaguči na konci července vyrazily tři stovky skautů a skautek. Část české výpravy odletěla na palubě vládního speciálu, v němž na zahraniční cestu do Tokia zamířil předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a další poslanci.

Světové skautské setkání zvané jamboree se koná jednou za čtyři roky, pokaždé v jiné zemi. Hlavním cílem je poznávání mladých lidí různých národností, jazyků a kultur.

Zánět mozkových blan způsobený meningokokem je zrádné onemocnění, protože má velmi rychlý průběh. Z plného zdraví dokáže člověka ohrozit na životě během 24 hodin. Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Šíří se vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob.

Share Button