Z čínských filmů a televizních pořadů mizí kuřáci, ale pomalu

V Číně, nejlidnatější zemi světa, žije asi 300 milionů kuřáků a trvalá láska místních obyvatel k tabákovým výrobkům se projevuje i ve značném počtu postav, které si na filmovém plátně či televizní obrazovce zapalují cigaretu. A byť jejich počet postupně klesá, zatím je tento trend poměrně pomalý, napsal zpravodajský server Hollywood Reporter.

„V roce 2013 jsme zaznamenali zlepšení, ale zatím jsme na hony vzdáleni od nekuřáckých obrazovek v zemi, kde stále stoupá počet kuřáků mezi mladými lidmi a mezi ženami,“ řekla listu China Daily Sü Kuej-chua z čínské Asociace pro kontrolu tabákových výrobků.

Průzkum 60 dramatických děl ukázal, že v roce 2013 počet kuřáckých scén klesl – obsahovalo je 63 procent filmů, zatímco v roce 2007 to bylo více než 86 procent filmů. Kuřácké scény ve filmech průměrně trvaly 66 sekund, zatímco v roce 2007 to bylo o minutu více.

Mezi nejhorší „propagátory kouření“ mezi televizními seriály se zařadilo drama Hledání cesty – historické dílo o čínské revoluci vedené Mao Ce-tungem, který byl sám silným kuřákem. Ve 44 dílech seriálu bylo celkem 484 kuřáckých scén; průměrně 11 na epizodu.

V roce 2011 Státní úřad pro rozhlas, film a televizi nařídil producentům, aby kouření ve svých dílech předváděli jen v případě, že to vyžadují umělecké důvody, a aby počet zápletek zahrnujících cigarety minimalizovali. Pravidla také stanoví, že kouřit či kupovat cigarety by si na filmovém plátně i televizních obrazovkách neměly osoby mladší 18 let a nemělo by se objevovat kouření na místech, kde je zakázáno.

Čína v posledních letech zesílila snahy o omezení kouření včetně zákazu reklam na tabákové výrobky a zákazu sponzorování velkých sportovních akcí. Lidé ale zatím většinu zákazů ignorují a bary a restaurace, které by teoreticky měly být nekuřácké, se zhusta topí v hustém cigaretovém dýmu.

Share Button