Španělská policie zabavila falešné léky z Asie, zadržela 12 lidí

Španělská policie zadržela 13 lidí podezřelých, že prodávali v značném množství falešné léky včetně antibiotik a přípravků na poruchy erekce. Padělky pocházely převážně z Asie a zadržení je prodávali na internetu, informovala dnes agentura AFP.

Pří zátahu, který se odehrál na španělských letištích, policie našla téměř 420.000 falešných pilulek. Byly mezi nimi i padělky antikoncepce, prášků na hubnutí, vitamínů, steroidů, analgetik a viagry.

Valná většina zabavených léků byla vyrobena v Číně a Indii, ale také v Malajsii a krom asijských zemí část padělků pocházela i z Kolumbie, Paraguaye a USA. Odhadovanou hodnotu zabavených léků policie nezveřejnila.

„Hlavním cílem naší operace bylo upozornit veřejnost na riziko, jaké s sebou nese nákup léků z nedůvěryhodných zdrojů,“ uvedla policie v prohlášení.

Podle Evropského svazu pro přístup k bezpečným lékům bylo v roce 2011 falešných 62 procent léků koupených přes internet. Americká nezisková organizace Středisko pro medicínu ve veřejném zájmu odhadla, že v roce 2010 dosáhl obchod s falešnými léky celosvětově zisku 55 miliard eur, což byl nárůst o 90 procent v porovnání s rokem 2005.

Share Button