Rodiny žádají za záměnu svých dětí v porodnici ve Francii miliony

Dvě rodiny požadují za záměnu svých dětí v porodnici na jihu Francie odškodné 12 milionů eur (331,2 milionu korun). K neúmyslné záměně, kterou odhalily testy DNA, došlo chybou zdravotní sestry v roce 1994. Soud má rozhodnout 10. února.

Na záměnu děvčátek se přišlo poté, co otec jedné z nich už měl dost posměšků, že se mu dcera nijak nepodobá, a požádal v roce 2004 o testy DNA. Obě rodiny, které nedobrovolně a neúmyslně vychovávaly cizí dítě, se krátce poté sešly a rozhodly, že po deseti letech si již děti nebudou vzájemně vracet a že se nebudou vídat.

„Je to dost zneklidňující, velmi divné. Člověk stane před ženou, která je jeho biologickou matkou a přitom je zcela neznámou osobou,“ řekla v úterý jedna z vyměněných dětí dvacetiletá Manon Serranová při odchodu ze soudu.

„Co se stalo nám, se může stát i jiným. Skutečně doufáme v uznání našeho požadavku, abychom se zbavili pocitu viny, že jsme nedokázali ochránit své dítě,“ řekla matka Sophie Serranová.

Její advokát řekl, že soud by měl vynést tvrdý rozsudek, který by byl příkladem a vyvolal strach pojišťoven a porodnic z podobných podle něj nelidských omylů.

Obdobný případ v Česku z roku 2006 skončil o pět let později soudním verdiktem, který Nemocnici Třebíč uložil vyplatit rodinám dvou zaměněných děvčátek celkem 3,2 milionu korun odškodného. Soud dospěl k závěru, že nemocnice chybovala a než se skutečnost zjistila, rodiny k de facto cizím dětem přilnuly a následnou výměnou utrpěly citovou újmu. Nemocnice chybu přiznala a lidé, kteří výměnu dětí zavinili, přišli o místa.

Share Button