Pětiletá americká osmerčata jsou výjimkou se šťastným koncem

Výběr zajímavostí o vícerčatech k pátém výročí narození prvních přeživších osmerčat na světě, která přišla na svět 26. ledna 2009 v USA:

– Osmerčata (šest chlapců a dvě holčičky) se narodila císařským řezem Američance Nadye Sulemanové v kalifornském městě Bellflower. Jedná se o první případ v historii, kdy přežily všechny děti. Třiatřicetiletá svobodná matka rozšířila počet svých potomků na 14 (má též tři páry dvojčat), všechny děti byly počaty ve zkumavce.

– Případ „oktomámy“ rozpoutal debatu o tom, zda je zodpovědné matce šesti dětí implantovat osm dalších embryí (lékař dokonce přišel o licenci). Sulemanová navíc bojuje s existenčními problémy, takže narození potomků se snažila medializovat. Podepsala dohodu o účinkování v televizní reality show, vydělávala si i striptýzem.

– Další živě narozená osmerčata přišla na svět v roce 1998 v texaském Houstonu ve zbožné rodině pocházející z Nigérie. Nejmenší z dětí však týden po porodu zemřelo. U dalších případů nepřežilo více dětí. První osmerčata na světě se podle encyklopedie Wikipedia narodila v roce 1967 v Mexiku, všechna ale brzy zemřela.

– Mezi několika sedmerčaty bylo zaznamenáno pět případů, kdy všechny děti zůstaly naživu. Jako první se v roce 1997 narodila sedmerčata v americkém státě Iowa, o rok později pak další v Saúdské Arábii (jejich rodiče přitom očekávali pouze čtyři děti). První případ narození sedmerčat pochází údajně z 15. století v Británii.

– Šesterčat, paterčat i čtyřčat je ve světě celá řada. Růst těchto vícečetných těhotenství je vyvolán trendem, kdy ženy odkládají příchod dítěte do pozdějšího věku a používají pak léky na podporu plodnosti či umělé oplodnění, kdy se do dělohy pro jistotu zavádí více embryí.

– Ve statistikách jsou zaznamenána i devaterčata. Na svět je přivedla v roce 1971 žena v australském Sydney a v roce 1999 další rodička v Malajsii. Žádný z novorozenců však nepřežil.

– V Česku se dosud více jak pět dětí najednou nenarodilo. První paterčata (čtyři chlapce a dívku) přivedla loni na svět třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je přitom jedna ku 48 milionům. Od roku 1950 se v tuzemsku narodilo také 21 čtyřčat, naposledy v roce 2003.

– Nejvíce dětí podle Guinnessovy knihy rekordů porodila žena jistého Fjodora Vasiljeva z Ruska (její jméno není známo). Mezi lety 1725 a 1765 zvládla údajně 27 porodů – měla šestnáctery dvojčata, sedmery trojčata a čtyřikrát udělala manželovi radost čtyřčaty. Celkem to bylo tedy 69 dětí, z nichž pouze dvě zemřely při porodu.

Share Button