Němeček odvolal šéfa lékového ústavu, vytýká mu nedostatky

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) odvolal k dnešku ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Pavla Březovského a dočasným řízením pověřil dosavadního vedoucího lékárníka nemocniční lékárny ostravské městské nemocnice Zdeňka Blahutu. ČTK to sdělilo ministerstvo. Důvodem k odvolání Březovského je nespokojenost ministra s řízením SÚKL, zejména v oblasti cen a úhrad léků. Ministr mu vytýká také nedostatky v dozorových činnostech a nedostatečnou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky.

„Dosavadní výkony a styl práce úřadu se výrazně rozcházejí s mými požadavky na klíčovou instituci českého zdravotnictví. Ta by měla být pružnější a pod větší kontrolou státu,“ uvedl ministr, který do vedení resortu přišel z postu ředitele ostravské fakultní nemocnice. Ministr považuje také za nešťastné, aby jeden člověk řídil dvě významné instituce – Březovský je i ředitelem Koordinačního střediska transplantací.

K odvolání Březovského přispělo mimo jiné i nedávné vypsání veřejné zakázky na PR služby za 20 milionů korun. „Myslím si, že v dnešní době, kdy otáčíme každou korunu, je to neúměrné,“ řekl Němeček v rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce. Ministr měl prý od zaměstnanců SÚKL také informace o tom, že se chystá rovněž zakázka na IT služby za mnoho desítek milionů korun. S Březovským o těchto záležitostech mluvil, ale jeho vysvětlení ho neuspokojilo.

„Od zítřka (úterý) bude na lékovém ústavu následovat hloubková kontrola ministerstva,“ řekl Impulsu Němeček. Výsledky auditu by měly být známy do několika týdnů.

Grémium majitelů lékáren jmenování Blahuty uvítalo, očekává profesionální přístup a podpoří ho. Česká lékárnická komora s ním bude také spolupracovat, respektuje ministrovu volbu. Pozitivně hodnotí odvolaného Březovského, i když nestihl prosadit vše, neměl při změnách vlád politickou podporu. Vývozy léků tzv.reexporty ale měl řešit dřív.

Blahuta přichází do vedení SÚKL jako krizový manažer. Není členem žádné politické strany a do funkce nebyl dosazen politicky, ale pro své zkušenosti z distribuce, lékárenských činností i řízení organizace, řekl ČTK mluvčí ministerstva Jan Štoll. Podle zjištění ČTK byl Blahuta řadu let také členem představenstva České lékárnické komory.

Podle zadání ministra má Blahuta urychlit správní řízení k cenám a úhradám léků. Cílem je zajistit levnější léky pro pacienty i pojišťovny, zvýšit efektivitu v cenové a úhradové regulaci a zaměřit se na kontrolou vynakládání veřejných prostředků.

„Největší důraz budu klást na precizní výkon činnosti regulace cen a úhrad léčivých přípravků, která povede k finančním úsporám pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění,“ shrnul svá očekávání Němeček. Výběrové řízení na nového ředitele SÚKL bude vypsáno v řádu měsíců, doplnil Štoll.

Share Button