Experimentální léčbu eboly musí posoudit experti na etiku

Světová zdravotnická organizace (WHO) nechá posoudit oborníky, zda je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu. Oznámila to dnes zástupkyně generální ředitelky WHO Marie-Paule Kienyová. Ebola zabila v západní Africe od února přes 900 lidí a nakazilo se jí více než 1700 osob. Dva američtí pacienti nedávno dostali sérum, které dosud bylo vyzkoušeno pouze na primátech. Proti onemocnění, které má vysokou úmrtnost, není znám lék ani vakcína.

Kienyová oznámila, že WHO svolává na příští týden experty na etiku medicíny s úkolem rozhodnout, zda je správné využívat lék dosud nevyzkoušený na lidech. „V případě této epidemie se ocitáme v nezvyklé situaci. Máme zde nemoc s vysokou úmrtností, bez vyzkoušeného léku nebo vakcíny. Musíme se na to, jak máme postupovat, zeptat odborníků na lékařskou etiku,“ sdělila.

Ebola se rozšířila z Guineje do Sierry Leone a Libérie. První případy úmrtí ohlásila také Nigérie.

WHO na dnešek a na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi, na níž se má rozhodnout, zda epidemie nenabyla takových rozměrů, že je třeba vyhlásit celosvětová opatření. Generální ředitelka WHO Margaret Chanová vyčlenila tři okruhy, jimiž je třeba se zabývat – zintenzivnit opatření ve čtyřech postižených zemích, zabránit dalšímu šíření, řešit situaci v západní Africe uceleně jako v jediném sektoru. Ten má být dán hranicemi Sierry Leone, Guineje a Libérie a mají v něm být přijata taková opatření, která zabrání pohybu lidí do této oblasti a z ní.

Otázky týkající se lékařské etiky souvisejí s použitím experimentálního séra známého jako ZMapp. Bylo použito k léčbě dvou amerických občanů, kteří se nakazili v Libérii. Jde o lékaře Kenta Brantlyho a zdravotnici a misionářku Nancy Writebolovou. Oba byli už v minulých dnech převezeni z Afriky na speciální jednotku intenzivní péče v Atlantě a jejich stav se pomalu zlepšuje.

Firma Mapp Biopharmaceutical ze San Diega, která sérum vyrábí, v pondělí oznámila, že začala vyjednávat s vládními a obchodními partnery o navýšení výroby. Přípravek ZMapp byl označen za potenciální lék na ebolu v lednu, avšak sama firma přiznává, že na lidech není vyzkoušen.

Share Button