EU zlepší koordinaci v boji s ebolou, Nigérie se nemoci zbavila

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila oficiální konec epidemie eboly v Nigérii. V Lucemburku se mezitím ministři zahraničí zemí EU vyslovili pro co nejlepší koordinaci postupu mezi členskými zeměmi a evropskými institucemi při boji s touto nemocí. Hlavní hygienik ČR dnes vydal nařízení k zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně začnou platit od úterý 08:00 SELČ.

V Nigérii, nejlidnatější africké zemi se 170 miliony obyvatel, se od konce července ebolou nakazilo 20 lidí, z nichž osm zemřelo. Již 42 dnů, tedy dvě inkubační období viru, ale nebyl hlášen žádný nový případ.

Nigérie se i přes údajně špatný stav tamního zdravotnictví stala po Senegalu druhou africkou zemí, jíž se podle vyjádření WHO podařilo s ebolou vypořádat. Epidemie se v Africe dál šíří především v Libérii, Sieře Leoně a Guineji a vyžádala si již život více než 4550 lidí. Nigerijské úřady podle WHO byly úspěšné, protože reagovaly velmi rychle a nechaly prověřit stav všech osob, které přišly do styku s nakaženými.

Norská pobočka organizace Lékaři bez hranic dnes oznámila, že jejich spolupracovnice, která se ebolou nakazila v Sieře Leone, je již zdravá. Třicetiletou norskou lékařku převezli do nemocnice v Oslu 7. října.

V neděli potvrdil první test nepřítomnost viru v krvi také u španělské zdravotnice Teresy Romerové, která se jako vůbec první člověk nakazila ebolou mimo Afriku. Stalo se tak při péči o španělského duchovního, kterého vláda nechala přepravit do madridské nemocnice. Výsledky druhého testu, který s definitivní platností potvrdí diagnózu, budou prý známy v úterý. Podle lékařů ale i tak zůstane zdravotnice ještě dlouho v nemocnici, nemoc prý těžce postihla její plíce a další orgány.

Ministři zahraničí evropské osmadvacítky se shodli mimo jiné na tom, že případná evakuace evropských zdravotníků, kteří jako dobrovolníci pracují v postižených afrických zemích, má být placena z evropského rozpočtu. Odpověď EU na krizi má pomoci zlepšit i nově ustavená funkce evropského koordinátora. Ten bude podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka soustřeďovat informace například o dopravě humanitární pomoci. Zatím ale není určeno, kdo se oním koordinátorem stane.

EU poskytla na boj s ebolou už přibližně půl miliardy eur a někteří státníci, jako například britský premiér David Cameron, volají po výrazně větší angažovanosti. Věcí se nejspíš bude koncem týdne zabývat rovněž evropský summit.

Podle Zaorálka i v této otázce platí, že pokud bude pomoc poskytnuta rychle, bude stát EU méně než odložená reakce. „Bohužel to funguje tak, že čím více otálíme, tím větší budou zřejmě náklady později,“ soudí. Připomněl, že ČR už poskytuje jak finanční, tak konkrétní humanitární pomoc. O dnešním lucemburském jednání hodlá informovat vládu. „Budeme rokovat a jednat o tom, jak může dále ČR přispět,“ vysvětlil.

Například německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier dnes při příchodu na jednání připomněl svá nedávná slova o možnosti vyslat do oblasti unijní civilní misi. V neděli v Berlíně hovořil o tom, že by unie měla podobnou reakci na epidemii přinejmenším zvážit.

Ministři zahraničí také podpořili možnost společného postupu u případných národních kontrol pasažérů přilétajících z rizikových oblastí a při související výměně informací. Země EU by také měly umět plně využívat údajů z žádostí o víza a informací od leteckých společností, aby mohly lépe identifikovat případné přílety osob, které by mohly být nakaženy.

Vstupní kontroly na letištích už zavedly USA, Kanada a v Evropě Francie a Británie. V úterý se k nim připojí Česko. Pasažéři z mezinárodních letů směřující na letiště v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně začnou už na palubě letadla vyplňovat příletové karty.

Na pražském Letišti Václava Havla budou procházet i zdravotnickou kontrolou s měřením teploty ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii a Sierra Leone. Na ostatních letištích se budou karty sbírat, lidi v riziku pak navštíví lékař. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka potrvá opatření podle potřeby, spíše měsíce než týdny.

Share Button