Žena ztratila šanci na přežití, pozůstalí odškodnění nezískali

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání pozůstalých po ženě, která před deseti lety zemřela v tehdejší porodnici v Zábřehu na Šumpersku. Kvůli neadekvátní péči ztratila dvacetiprocentní šanci na přežití těžkých komplikací. Pozůstalí však přesto nevysoudili žádné odškodnění. Justice totiž dospěla k závěru, že šance na přežití byla tak jako tak nízká, zjistila dnes ČTK z usnesení v soudní databázi.

Žena přišla do dnes již neexistující porodnice v prosinci 2003. Příčinou její smrti se stala masivní embolie po průniku plodové vody do krevního oběhu. Jde o vzácnou a těžkou komplikaci, která podle rozsudku přibližně v 80 procentech případů vede k úmrtí pacientky.

Vdovec, dcera a rodiče zemřelé ženy později žalovali provozovatele nemocnice. Každý z nich chtěl milion korun jako náhradu nemajetkové újmy. Krajský soud v Ostravě ani Vrchní soud v Olomouci ale žalobě nevyhověly. Nyní už zbývá pozůstalým jen možnost podat ústavní stížnost, museli by však argumentovat porušením základních práv.

Krajský soud při projednávání případu zjistil, že léčebný postup vykazoval závažné nedostatky. Zábřežští lékaři prý promeškali šanci přeložit pacientku na zdravotnické pracoviště vyššího typu. Rozsudek také mluví například o „fatální neschopnosti“ zajistit odpovídající transfuzní zázemí, nedostupná byla akutní konziliární služba a jednotka intenzivní péče.

Krajský soud z toho vyvodil, že pacientka skutečně ztratila určitou šanci na přežití. Protože však byla od počátku nízká, není dána příčinná souvislost mezi protiprávním zásahem a následkem v podobě úmrtí pacientky. Provozovatel nemocnice by prý z hlediska práva na ochranu osobnosti nesl zodpovědnost jen v případě, že by šance na přežití původně dosahovaly alespoň 50 procent.

Share Button