Před 45 lety transplantovali lékaři první srdce v Československu

První transplantaci lidského srdce v bývalém Československu provedli lékaři v Bratislavě před 45 lety, 9. července 1968. Pacientka ale žila po operaci jen pět hodin, úmrtnost po transplantacích byla tehdy v celém světě vysoká, než se v 80. letech začaly úspěšně aplikovat léky usnadňující nemocným přijetí cizího orgánu.

Tým vedený akademikem profesorem Karolem Šiškou uskutečnil v Bratislavě první operaci v bývalém Československu jen sedm měsíců po profesorovi Christianu Barnardovi, který jako první na světě transplantoval srdce v Kapském Městě 3. prosince 1967. I jeho pacient, Louis Washkansky, žil s novým srdcem jen krátce (18 dnů). Slovenka Šarlota Horváthová, která se v roce 1968 do nemocnice dostala v kritickém stavu s těžce postiženými ledvinami, plícemi i játry, dostala srdce asi čtyřicetiletého muže. To sice začalo pracovat, ale vydrželo jen asi pět hodin.

První úspěšnou transplantaci srdce v bývalém Československu, i ve východní Evropě, tedy provedl až v lednu 1984 pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Od roku 1992 provádí tuto náročnou operaci jako jediné další pracoviště v ČR kardiochirurgie v Brně.

Share Button