Pečovatelé i klienti žádají VZP o úhradu inkontinenčních podložek

Asociace poskytovatelů sociálních služeb, rada postižených, rada seniorů i lékaři kritizovali dnes Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) za to, že zastavila proplácení inkontinenčních podložek. Vyzvali ji, aby své rozhodnutí přehodnotila. Jsou připraveni zvážit další kroky a případně se i obrátit na soud. Jejich zástupci to dnes řekli novinářům.

„Hovoříme zhruba o sto milionech korun a 25.000 osobách, kterých se tento problém týká. Zhruba polovička z nich je v pobytových zařízeních, druhá polovina v domácím prostředí,“ uvedl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. Asociaci a rady postižených a seniorů podpořilo Incoforum, které sdružuje přední české lékaře. Připojila se i místopředsedkyně sociální komise Asociace krajů Ivana Stráská (ČSSD).

Absorpční podložky při úniku moči pojišťovna dosud hradila pacientům se závažnými potížemi ze 75 procent. Od nynějška by si je měli platit klienti či by je měla kupovat zařízení sociálních služeb.

„Pojišťovny používají pseudoargument, proč by měly hradit tyto pomůcky lidem ve stáří, když se nehradí dětem. U dětí je to otázka vývoje, ale u dospělých a seniorů otázka choroby,“ uvedla přednostka geriatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Eva Topinková, která je členkou Incofora. Podle lékařky tak pacienti začnou zas jako před 20 či 30 lety používat proti prosáknutí moči igelit nebo neprodyšnou matraci. Nejenže se může zhoršit jejich stav a proleženiny, ale dopadne to i na jejich lidskou důstojnost, podotkla šéfka kliniky. Dodala, že únikem moči v Česku trpí až 60 procent seniorů a postižených.

Národní rada osob se zdravotním postižením je podle svého šéfa Václava Krásy spolu s dalšími organizacemi a odborníky připravena vyvinout tlak na VZP, aby pojišťovna své rozhodnutí změnila. Prozkoumat chce případně také možnosti podání žaloby.

Share Button