Evropský týden mozku představí nové poznatky o léčbě i operacích

Evropský týden mozku, který se už po patnácté koná v Praze, představí témata o léčbě mozku a moderních přístupech k jeho operacím, ale i nové poznatky o duševních poruchách, výzkumu a léčení pomocí kmenových buněk. Veřejnost i studenti mohou až do pátku 8. března navštívit přednášky v hlavní budově Akademie věd. Letošní novinkou jsou dokumentární filmy z oblasti neurověd. Akci dnes představili pořadatelé na tiskové konferenci.

„Hlavním cílem je seznámit publikum s tím, co se v této oblasti děje. Výzkum mozku a hledání léčení mozkových chorob je něco, co celou společnost zajímá a je otázkou, kam se výzkum ubírá ve světě,“ řekl dnes profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V současnosti podle něj prožívají neurovědy velký rozmach, zejména pak v oblasti genetiky a molekulární biologie.

Informace o akci jsou k dispozici i na webových stránkách. Evropský týden mozku se v české metropoli letos z organizačních důvodů koná o sedm dnů dřív než v Evropě a Spojených státech.

Čeští odborníci představí funkci mozku, choroby i možnosti léčení, které začínají být celosvětově velkým problémem. „Jako například Alzheimerova choroba, která se skutečně začíná ve světě šířit jako epidemie, a celou řadu onemocnění spojených s aterosklerózou nebo mozkovou mrtvicí,“ řekl ČTK Syka.

Neurochirurg Eduard Zvěřina upozornil, že Česko si v oblasti neurochirurgie a operací mozku drží v celosvětovém měřítku výsadní postavení. Úspěšní jsou ale i vědci působící ve výzkumu kmenových buněk při léčbě onemocnění míchy a mozku, nebo v psychiatrické péči, ačkoli tu sužuje nedostatek finančních prostředků.

Čeští psychiatři například získali česko-švýcarský mezivládní grand v chronobioterapii. „Je to metoda efektivní, rychle nastupující, a tedy levná. Jde o pokrok v přístupu léčby například depresivních stavů, ale možná i syndromu únavy,“ uvedl předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch. Na grantu se dohodla Česká psychiatrická společnost s výzkumným centrem basilejské univerzity. V rámci projektu vyškolili třicítku českých lékařů a zdravotních sester, a díky tomu mohou metodu používat i v praxi.

V dalším mezinárodním projektu se čeští psychiatři podílejí na mapování ekonomické náročnosti duševně nemocných lidí.

Čeští odborníci úspěšně řídí i výzkumné projekty například v léčbě nádorů sluchového nervu. Letos se chystají přednášet své poznatky například na světovém neurochirurgickém kongresu v Soulu. K nedávným úspěchům Ústavu experimentální medicíny Akademie věd patří léčba vnitřního ucha pomocí nanočástic i současné testování italského léku proti šelestům v uších.

Share Button