Elektronické recepty na léky budou od roku 2015 povinné

Elektronické recepty na léky budou od roku 2015 povinné a nahradí dosavadní papírové recepty. Novelu zákona o léčivech, která tuto povinnost pro lékaře zavádí, podepsal dnes prezident Václav Klaus. ČTK to sdělil mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat.

Sněmovna 19. února odhlasovala, že budou elektronické recepty povinné. Přehlasovala tak Senát, který tuto úpravu chtěl z novely vypustit.

Až na vyjmenované výjimky povinné využívání elektronického receptu zařadila dolní komora na návrh zdravotnického výboru do původně technické vládní normy, která přejímá dvě evropské směrnice a má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků.

Předkladatelé z řad koaličních poslanců si od zavedení povinných elektronických receptů slibují úspory jedné až dvou miliard korun ročně. Zmizí podle nich také falešné recepty. Výjimky stanoví vyhláškou ministerstvo zdravotnictví.

Elektronizace podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) zmodernizuje poskytování zdravotních služeb.

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Systém ale prý není příliš využíván, drtivá většina receptů je zatím papírová.

Novela také omezí vývoz léků z českého trhu provozovateli lékáren, kteří jsou zároveň distributory. Nově upravuje funkci vedoucího lékárníka – jeden farmaceut by ji mohl výslovně vykonávat jen pro jednu lékárnu.

Firma, která je držitelem rozhodnutí o registraci, bude zodpovědná za trvalé sledování bezpečnosti svých léčivých přípravků.

Share Button