Slovenský tisk: Zákaz dovozu českých lihovin je správné rozhodnutí

Zákaz dovozu českých lihovin na Slovensko označil dnes slovenský tisk za správné rozhodnutí úřadů, které ale mělo přijít už dříve. Nápoje vyrobené v Česku s obsahem alkoholu od 20 procent se nesmí dovážet a prodávat v zemi pod Tatrami od úterního odpoledne.

„Po pěti dnech prohibice v Česku udělala slovenská vláda to, co měla udělat hned, co skandál s metanolem propukl,“ napsal list Pravda. Dodal, že nelze nijak vyloučit, že na Slovensko se kromě kvalitního značkového alkoholu dostává také velké množství pochybných destilátů. „Černý Petr je nyní v rukou Prahy. Dokud si tamní vláda neudělá s alkoholem doma pořádek, není důvod přijaté prohibiční opatření měnit,“ poznamenal deník, jenž připomněl, že samotné Česko vývoz alkoholu nezakázalo.

Podle listu se Slovensko ve spotřebě alkoholu výrazně neliší od ostatních zemí EU, v konzumaci lihovin ale předstihlo Česko, Maďarsko i Polsko. „Zákaz dovozu alkoholu z Česka je proto více než opodstatněný,“ uzavřela Pravda.

Hospodárske noviny soudí, že zákaz dovozu českých lihovin není výsledkem zákulisních tahů nebo opatření na podporu domácích pálenic. „Ve hře je zdraví lidí a jejich životy. Metanolový skandál naplno ukázal, že kontrola nad českými producenty alkoholu totálně selhala,“ uvedl deník.

Všechno prý nasvědčuje tomu, že byznys s pančovaným alkoholem je v Česku hluboce zakořeněn. Proto list považuje rozhodnutí slovenských úřadů za správné. „Čechy bude tato lekce stát nepochybně těžké miliardy korun. Příjemné to nebude ani Slovákům, kteří si pořádnou párty nebo návštěvu bez půl deci becherovky nedokážou představit,“ poznamenal komentátor.

List Sme zase poukázal na to, jak rychle slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek otočil v názoru na zákaz dovozu českých lihovin. „Co asi přimělo Jahnátka změnit názor na dovoz českého tvrdého (alkoholu), když ještě v pondělí se k podobným výzvám postavil chladně? A co na to hlavní hygienik? Ještě v pondělí měl přeci ‚všechno v rukou‘,“ připomněl deník dřívější prohlášení úřadů, že k omezení dovozu českého alkoholu není důvod.

Share Button