Scientologové chtějí oběti herbicidů ve Vietnamu léčit saunou

Kontroverzní detoxikační léčbu chce poskytnout scientologická církev obětem zasažení herbicidní směsí zvanou Agent Orange, kterou před desítkami let používala americká armáda během války ve Vietnamu. Oznámila to dnes agentura AP.

Scientologové chtějí aplikovat takzvanou Hubbardovu metodu, která zahrnuje nasazení vitamínů a také používaní sauny. Tento způsob léčby používají pro osoby závislé na drogách či alkoholu.

Církev založila po útocích z 11. září 2001 v New Yorku středisko nabízející takovou péči pro osoby, které mohly být vystaveny jedovatým látkám.

Mnozí vědci scientologickou metodu kritizují jako pavědeckou a k ničemu.

Podle vietnamských médií se na aplikaci sporného léčebného programu dnes dostavilo do nemocnice v Hanoji 24 lidí.

Americké letectvo svrhlo za války v letech 1962-71 zhruba na čtvrtinu území někdejšího Jižního Vietnamu kolem 75 milionů litrů nejen Agent Orange, ale i dalších herbicidů. Zničeny byly přibližně dva miliony hektarů lesních porostů, odpovídající rozloze amerického státu Massachusetts.

S dioxiny obsaženými v oněch herbicidních prostředcích jsou od té doby spojovány deformace lidských plodů, ačkoliv Spojené státy trvají na tom, že neexistují důkazy spojující Agent Orange a zdravotní problémy Vietnamců. Podle Washingtonu je zapotřebí více vědeckých výzkumů, jež by prokázaly, že herbicidy způsobily zdravotní problémy ve Vietnamu.

Minulý měsíc nicméně USA zahájily projekt likvidace toxinů z místa někdejší letecké základny v Danangu v centrálním Vietnamu. Část bývalé základny tvoří suché pole, kde kdysi armáda skladovala a připravovala směsi defoliantů předtím, než byly nakládány do letadel.

Od roku 2007 USA poskytly 60 milionů dolarů na obnovu životního prostředí i sociální služby ve Vietnamu. Projekt v Danangu je však první přímo spojený s očištěním od dioxinu, jenž pronikl do půdy i vodních zdrojů a zůstal tam po dlouhé generace.

Poznámka lekárnika: Správa je ukážkovým pavedeckým prístupom.

Share Button