Počet obětí meningitidy v USA vzrostl na 11, nakažených je 119

Počet obětí nákazy meningitidy, která se rozšířila z vadných injekcí steroidů, vzrostl ve Spojených státech na 11. Celkem lékaři nemoc zaznamenali u 119 lidí v deseti amerických státech, uvedla v úterý agentura AP. Nemocných ale celkem mohou být stovky, injekce se využívaly na 76 klinikách ve 23 z 50 amerických států.

Nejvíc případů je hlášeno z Tennessee, kde onemocnělo 39 lidí a šest z nich nemoci podlehlo. Následují Michigan s 25 nakaženými, z nichž tři zemřeli, a Virginie s 24 případy meningitidy, z toho jedním smrtelným. Zatím poslední nakažený je hlášen z New Jersey, které se tak stalo desátým americkým státem, kde se nemoc objevila.

Onemocnění meningitidou hrozí stovkám Američanů kvůli vadným injekcím steroidů při anestetických zákrocích. Účinná látka obsahovala plíseň, která způsobila meningitidu. Nemocní se nakazili přímo z injekce, z člověka na člověka se nemoc nepřenáší.

Podle vyšetřovatelů zřejmě vadné injekce pocházely z distributorského střediska v Massachusetts, které už podezřelé šarže z trhu stáhlo.

Šarže s účinnou látkou, v níž byla obsažena plíseň, měly kliniky k dispozici od července do září. Zatím není jasné, jak se plísňová nákaza do steroidů dostala, ani kolik lidí mohlo vadnou injekci dostat.

Share Button