Platforma zdravotních pojištěnců odkazuje na odpovědnost klinik

Výměnu vadných prsních implantátů PIP mají podle právního rozboru Platformy zdravotních pojištěnců zaplatit ženám po rakovině prsu zdravotní pojišťovny. Ženám operovaným pro krásu mají zaplatit jen vynětí, nová prsa ale má ze své pojistky uhradit klinika. Novinářům to řekl právník Ondřej Dostál. K podobnému výkladu spěje i ministerstvo zdravotnictví, které ale zatím nezveřejnilo, kdo by měl zaplatit nové implantáty ženám operovaným pro krásu.

Za veškeré škody vzniklé použitím nekvalitních implantátů odpovídají podle Dostála pacientkám kliniky, které je implantovaly. „Této odpovědnosti se nemohou zprostit, jde o zvláštní případ takzvané objektivní odpovědnosti podle Občanského zákoníku,“ uvedl. Zdravotní pojišťovny by mohly podle Dostála požadovat náhradu těch nákladů na péči, které musely vydat kvůli pochybení klinik, když například bez souhlasu pacientky implantovaly problematický materiál.

Podle právníka Pavla Šustka by se ženy mohly soudit také o odškodnění bolesti, kterou musely projít.

Kauza nekvalitních implantátů přispěla k tomu, že ministerstvo uvažuje o zařazení lepších implantátů do nadstandardu, aby si ženy mohly připlatit.

„Domníváme se, že ani v minulosti, ani v současné právní úpravě, není možno zákon vykládat tak, že standard, tedy plně hrazený základ, by zahrnoval pouze prostředek nekvalitní či nebezpečný, a na kvalitní či bezpečný by si bylo nutno připlatit. Základní standard musí vždy splňovat podmínku bezpečí,“ zdůraznil Dostál.

V ČR mají francouzský implantát 2000 žen, zhruba 500 ji zaplatily zdravotní pojišťovny. Aliance žen s rakovinou prsu vyzvala ministra Leoše Hegera (TOP 09) k nápravě systému, který umožnil dovoz nekvalitního výrobku. Implantát PIP byl do dubna 2010 jediný, který české pojišťovny hradily.

Na možné praskání implantátů PIP a následné zdravotní komplikace upozornila na jaře 2010 francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.

Share Button