Lékárny prý mají vhodnou náhradu za lék Ganaton, který v ČR končí

Lékárny podle dnešního vyjádření prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby mají pro pacienty náhradu za lék Ganaton, který už nebude výrobce do Česka dodávat. Nyní doprodávají zásoby tohoto léku. Pacientům mohou nabídnout dva další přípravky se stejnou účinnou látkou a stejným doplatkem. Léčba tak není v tomto konkrétním případě ohrožena, sdělil Chudoba ČTK. Na ukončení dodávek Ganatonu upozornila v sobotu Mladá fronta Dnes.

Text z 14.1.2012
V Česku se nebude prodávat první lék proto, že je tak laciný, že se to farmaceutické firmě nevyplatí. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) jde o Ganaton – lék, který ovlivňuje pohyblivost trávicího traktu, popohání zpomalené trávení.

„Důvodem je drastické snížení úhrady, tedy toho, co za lék platí pojišťovny, z května loňského roku. Abychom udrželi minimální doplatek pro pacienty (31 korun), prodáváme lék od té doby téměř za výrobní náklady,“ řekl listu Petr Machalík ze společnosti Abbot.

To se podle MfD nevyplatí, protože Česko je příliš malý trh. Doprodávají se proto skladové zásoby a další balení už do země výrobce nedodá. Měsíčně si přitom prodalo 10.000 až 12.000 balení léku, což není úplně zanedbatelné množství pacientů, kterým lék sloužil.

Deník uvedl, že je to možná cena za snahu českých úřadů a politiků, aby v ČR byly nejlevnější léky v Evropě, některé léky tak pro Čechy nebudou dostupné.

Ganaton se používá na pálení žáhy a na další obtíže související se zpomaleným trávením. Tomuto přípravku lékový ústav výrazně snížil úhradu ze zdravotního pojištění, firmě Abbot se prý už nevyplatí ho do Česka dovážet. Měsíčně si prodalo 10.000 až 12.000 balení léku.

„V současnosti jsou na trhu dva generické, tedy léčebně rovnocenné přípravky se stejným obsahem účinné látky itoprid, která je i v originálním léku Ganaton,“ uvedl Chudoba.

Za Ganaton doplácí pacient 31 korun, stejnou částku doplatí za lék Kinito od firmy Zentiva nebo lék Itoprid od společnosti Pro.Med.Cs Praha. Mezi lékárnami mohou být v doplatcích korunové rozdíly, záleží na každém zařízení, jaký doplatek skutečně vybírá.

O aktuální dostupnosti Ganatonu a možných náhradách dostanou pacienti informaci ve své lékárně. Lékárníci jsou podle Chudoby schopni na základě odborného posouzení navrhnout generickou náhradu, ale také zjistit aktuální dostupnost léku.

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veroniky Petlákové stahuje nějaký svůj lék každý rok řada firem.

Ukončení dodávek některých léků obvykle souvisí s ukončením jejich patentové ochrany. Zpravidla jsou nahrazeny léky generickými, tedy léčebně plně srovnatelnými. S jejich výběrem lékárníci pacientům pomohou.

Share Button

1 Komentár(ov)

  1. Matějková | Kvě 30, 2013 | Reply

    To samé se stalo s lékem Trimepranol, který jsem užívala dlouhé roky a při bušení srdce mi nic jiného nepomáhalo. Nyní jsem se pídila po náhradě a nic takového není. Můžete odpovědět?