Bezpečné prsní implantáty zaručí v rámci EU změna ve schvalování

Bezpečné prsní implantáty má zaručit zásadní změna ve schvalování zdravotnických prostředků v rámci EU, která se připravuje v Bruselu. Po loňské aféře s vadnými francouzskými implantáty PIP, které ve zvýšené míře praskaly, budou mít ženy podle předního českého plastického chirurga Jana Měšťáka jistotu, že implantát nijak neohrozí jejich zdraví. Změnu spojenou s centrální kontrolou Měšťák uvítal.

V ČR mělo implantáty PIP na 2000 žen. Ministerstvo zdravotnictví jim doporučilo výměnu, valná většina žen už ji podstoupila. Při výrobě implantátů PIP používala firma nekvalitní silikon. Objevily se i dohady, že její výrobky podporují vznik rakoviny.

Podle Měšťáka u implantátů PIP sice kontrola byla, ale ne úplná. Dostaly razítko, že jsou dobré, přitom nebyla odhalena jejich závadnost. V USA všechny implantáty procházejí stovkami kontrol, než je Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pustí do světa.

„Evropa přichází nyní na podobný nápad, že implantáty, které by mohly ohrožovat zdraví člověka, by měly být v rámci EU kontrolovány centrálně. To si myslím, že je jistě jedině ku prospěchu,“ řekl ČTK Měšťák.

Potvrdil, že od skandálu už mají téměř všechny ženy v ČR implantáty PIP vyměněny. Podle něj se některé ženy ‚hroutily‘ kvůli tomu, že mají PIP, jiné si je naopak přes doporučení k výměně ještě nechaly.

Měšťák upozornil, že prsní implantáty jsou spojeny s řadou mýtů a obav, například že vypadají nepřirozeně. Podle Měšťáka ale závisí výsledek vždy na volbě kvalitního implantátu a zkušenostech a kvalitě chirurga. „Zkušenosti klientek s anatomickými implantáty ukazují, že si jejich partneři často vůbec neuvědomí, že by se mohlo jednat o umělá prsa,“ řekl.

Další častou obavou je, že jsou implantáty v těle nebezpečné. Pouzdro i výplň kvalitních implantátů jsou ze speciálního medicinálního silikonu, jehož neškodnost potvrdily testy. Během let se může do těla uvolnit neznatelné množství nízkomolekulárního silikonu, je to ale milionkrát méně, než je denní dávka z běžně používané kosmetiky.

Nejnovější výrobky podle Měšťáka nevytečou ani po narušení povrchu implantátu, jejich vnitřek tvoří
speciální gel, nikoli tekutá či polotekutá látka. Implantáty neohrožují kojení, takže je není nutné před plánovaným těhotenstvím odstranit. Mění se za deset až 15 let. Důvody jsou estetické, protože za tu dobu se tělesné proporce ženy změní.

První plastická operace prsou se uskutečnila v roce 1962 v USA. Lékaři ke zvětšení prsou vstřikovali injekčně silikon přímo do prsu. Později se silikon začal plnit do sáčků, které svým tvarem připomínaly ženské ňadro.

Share Button