V Annapolisu udělají nový úsměv za 15.000 dolarů

Soudkyně Deborah Eylerová se rozhodla, že se sebou něco udělá. Rozhodla se začít od chrupu a obrátila se na annapoliského kosmetického dentistu Scotta Finlayho. Potáhl sedm nejproblematičtějších zubů umělou fazetou a zajistil jí tak dokonalý úsměv. Paní Eylerová za proceduru zaplatila 15.000 dolarů (268.000 korun) a sní o tom, že si nechá podobně vylepšit dalších pět zubů na dolním patře, napsala agentura AFP.

Finlay pracoval přesně a držel se trendů. Eylerové dal na vybranou z celé škály keramických fazet, které se lepí na trochu obroušené plošky původních zubů a dodají jim vzhled dokonalosti. Stupnice začíná třpytivou hollywoodskou bělobou a pokračuje evropskými, lehce zažlucenými odstíny. V případě paní soudkyně padl los na americké barvy, tedy na bílou, ale nikoli zářivou. Hollywood už není v módě.

Kosmetický dentista není na rozdíl od ortodontisty oficiální specializací. Označují se tak zubaři specializovaní na falešný chrup, kromě jiného také na fazety a na bělení.

Ve Finlayho ordinaci lidé nabývají duševní rovnováhu. Neboť krásné, hladké a zdravé zuby jim ve společnosti posedlé dokonalým vzhledem vrací sebedůvěru. „Hodně lidí přichází, protože třeba mění zaměstnání nebo partnera anebo proto, že jejich děti ukončily studia a oni si teď konečně mohou dovolit kosmetického zubaře,“ vysvětluje Finlay.

Pojišťovny tyto drahé úkony nehradí. Ultratenká dokonalá destička přilepená na jeden zub přijde na 2000 dolarů (36.000 korun). Z nich velká část padne na konzultace, ošetření dásní, vytvarování destičky s pomocí skeneru a vymodelování prototypu. V případě, že se lidé rozhodnou pro zásah na 28 zubech, může je to přijít i na 45.000 dolarů. Jsou i takoví, kteří si peníze na dokonalý úsměv půjčí.

Šestačtyřicetiletý šéf architektonické kanceláře Leo Wilson se rozhodl investovat do 12 zubů, aby před klienty lépe vypadal. „Chci se před nimi cítit lépe, chci mít pocit, že vypadám jako architekt. Nechci se stydět, když se usmívám,“ řekl.

Sdružení amerických kosmetických dentistů odhadlo výši trhu ve své branži za rok 2007 na 2,7 miliardy dolarů (48 miliard korun). Na každou z ordinací tak připadalo ročně asi půl milionu dolarů. Finlayho zisk se loni zvýšil o 12 procent.

Na úspěch kosmetických zubařů začínají žárlit ortodontisté. Upozorňují, že ke zlepšení vzhledu chrupu stačí rovnátka. Jestliže se vytváří dojem dokonalosti s pomocí fazet, mohou podle nich na zubech vzniknout dutiny, v nichž se bude dařit bakteriím.

Ve Finlayho ordinaci pracuje ortodontista Edwin Berkinshaw. Fazety podle něj vyžadují velkou péči, v některých případech se musí po čase počítat s obnovou.

V případě Eylerové postupoval Finlay takto. Nejdřív ji nechal dva roky chodit s rovnátky, pak obrousil přední plošky zubů o 0,3 milimetru a na ně pak nalepil fazety. „Mám pocit, že jsou to mé vlastní zuby. Je to příjemné. Můžu používat rtěnku beze strachu o barvu svých zubů,“ raduje se soudkyně. V křesle u Finleyho zasedla poprvé před třemi a půl lety. Teď myslí na jediné: na dolních pět ne zcela dokonalých zubů. Je připravena investovat do nich dalších 8000 dolarů.

Share Button