Unikátní český vynález Hemagel se začne vyvážet do světa

Unikátní český vynález Hemagel, který zlepšuje hojení všech zranění, se začne vyvážet do světa. Hemagel vznikl na základě vědeckého odkazu vynálezce měkkých kontaktních čoček Otto Wichterleho v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd, který je držitelem patentu k vynálezu ve státech Evropské unie, USA, Japonsku a Kanadě. Jeho ředitel František Rypáček si od expanze do zahraničí slibuje zvýšení finančních výnosů na výzkum.

Přístup Hemagelu na světový trh rozšíří spolupráce kanadské farmaceutické společnosti Apotex a výrobce českého přípravku Hemagel, společnosti WAKE. Obě firmy dnes o této spolupráci podepsaly smlouvu a memorandum.

Ústav má už nyní poplatky z českých prodejů, které se pohybují podle Rypáčka ve statisících korun. Rozšíření Hemagelu do zahraničí by je mohlo znásobit alespoň na jednotky milionů s předpokladem jejich dalšího růstu. S antivirotiky profesora Antonína Holého proti AIDS, které mají většinu světového trhu, se to ale srovnat nedá, poznamenal.

Mast na léčbu ran Hemagel v Česku od ledna loňského roku částečně hradí zdravotní pojišťovny. Úhrada pokryje tři čtvrtiny ceny. Pacienti až do konce roku 2009 platili za pětigramové balení 150 korun, za třicetigramové 450 korun. Od loňského ledna platí za malé balení 38 korun, za velké 113 korun. Zařazením do úhradové vyhlášky se mast stala pro nemocné dostupnější. Firma WAKE už vyrobila a dala na trh šest tun masti.

Mast v praxi ověřili a pro léčbu doporučili přední čeští odborníci. Hemagel je možné použít prakticky na všechny druhy ran a poranění kůže od odřenin a řezných ran, přes popáleniny až po velmi těžko hojitelné bércové vředy a proleženiny. Jeho hojivé účinky jsou často využívány také při oparech. „Hemagel je inovativním směrem v oblasti hojení ran, který výrazně zlepšuje kvalitu léčby. Proto jsme se rozhodli podpořit český vynález a posílit jeho vývoz do zemí, kde Apotex působí,“ uvedla ředitelka společnosti Apotex Martina Antenová.

Výjimečnost Hemagelu je podle Rypáčka dána jeho schopností vázat reaktivní kyslíkové radikály a současně zajistit mokré hojení rány, což umožňuje zcela revoluční způsob léčby chronických i akutních poranění a zkracuje dobu hojení. Unikátní vlastnost Hemagelu spočívá také v tom, že na sebe kromě volných kyslíkových radikálů, které vznikají v místě poranění, váže rovněž sekrety z rány. Zabraňuje tak vysušování, které způsobuje vznik klasických strupů a později jizev, dodal.

Share Button