Starověká princezna prý první známou osobou s onemocněním srdce

Egyptská princezna žijící před 3500 lety je zřejmě prvním známým člověkem, který trpěl srdečním onemocněním. Podle zpravodajského serveru to na základě výzkumu starověkých mumií oznámili vědci. Míní, že kdyby Ahmose Meritamon žila nyní, potřebovala by bypass.

Vyšetření počítačovou tomografií u princezny zjistilo kornatění cév vedoucích do srdce, mozku, žaludku a nohou. Podle vědců to může být důkaz, že onemocnění srdce předcházela dnešnímu modernímu způsobu života.

Tým badatelů z USA a z káhirské univerzity Al-Azhar zkoumal 52 mumií z káhirského Muzea starověkých památek. Stopy kornatění tepen zjistil u skoro poloviny z nich.

Princezna Ahmose Meritamon pocházela z významné egyptské rodiny. Od roku 1580 před naším letopočtem žila v jihoegyptském Luxoru. Zemřela ve věku 40 až 50 let.

Podle Gregoryho Thomase z Kalifornské univerzity se dá čekat, že princezna žila aktivněji a stravovala se podstatně zdravěji než její současníci. „Mohla jíst ovoce a zeleninu – a ryb bylo v té době v Nilu spousta,“ podotkl. Jídlo, kterým se stravovala, bylo ze současného pohledu bio. Lidé neznali plyn ani elektřinu. K princezně se nedostal tabák ani transmastné kyseliny, přesto se jí cévy ucpávaly.

„To naznačuje, že u srdečních onemocnění je chybějící rizikový faktor – něco, co je způsobuje a o čem ještě moc nevíme,“ citoval Thomase server BBC.

Thomas zároveň odmítl vyjádření některých lidí, že výzkum v Egyptě sponzoroval nejmenovaný řetězec s rychlým občerstvením. Doporučení týkající se zdravého životního stylu coby prevence před vznikem a vývojem srdečně-cévních onemocnění prý vědci nezlehčují.

„Říkáme jenom to, že naše egyptská princezna…ukazuje, že onemocnění srdce mohou být součástí bytí člověka,“ podotkl.

Share Button