Soud v Kladně odročil případ kodeinu prodávaného bez předpisu

Okresní soud v Kladně dnes odročil případ lékárnice, která podle obžaloby lidem prodávala kodein bez předpisu. Rozsudek vynese příští týden. Stejný soud lékárnici Anně Paláskové před rokem uložil trest čtyř let vězení kvůli prodeji velkého množství léků použitelných k výrobě pervitinu. Současně jí na pět let zakázal působit v oboru. Krajský soud však tento verdikt pravomocně zrušil a žena je nyní souzena jen kvůli neoprávněnému prodeji kodeinu.

Státní zástupkyně Nina Brozová uvedla, že ji pravomocné rozhodnutí krajského soudu překvapilo. „Trest mi připadal vysoký, protože samotní výrobci drog tak vysoké tresty nedostali. Očekávala jsem, že trest sníží. Ale že dospěje k názoru, že prodej léků s modafenem není trestný, mě nenapadlo,“ řekla ČTK Brozová. Lékárnice je podle ní nyní stíhána pouze za prodej kodeinu bez lékařského předpisu.

Brozová v závěrečné řeči uvedla, že by měl soud lékárnici za neoprávněný prodej kodeinu vyměřit podmíněný trest a zakázat činnost na dva až tři roky. Advokát obžalované označil zákaz činnosti za „akt msty“ ze strany státní zástupkyně kvůli tomu, že soudy zrušily původní žalobu. S případem se podle advokáta již vypořádala lékárenská komora, Palásková podle něj pracuje nadále jako lékárnice.

S původním rozsudkem čtyři roky vězení Palásková nesouhlasila, uvedla tehdy, že je nevinná. Podotkla, že lékárna za měsíc obslouží 12.000 zákazníků a rozeznat záměr lidí stojících ve frontách podle ní není možné. Zneužití léků nicméně lituje.

Lékárna v kladenském Tesku byla podle policie vyhledávaným místem narkomanů nejméně rok. Podle svědků si tam jezdili pro léky nejen lidé z Kladna, ale i z Prahy a okolí. Původně byly stíhány dvě lékárnice, jedna ale mezitím zemřela.

Share Button