Meditace, i u začátečníků, prý umožňuje zmírnit bolest

Meditace, i když by ji prováděli začátečníci, pomáhá zmírnit bolest. Její účinek může být podle studie, která byla dnes uveřejněna v odborném časopise Journal of Neuroscience, větší než morfium.

„Je to první studie, která ukazuje, že více než hodinový trénink může výrazně zmírnit bolest a také aktivaci mozkových center, které jsou za to odpovědné,“ vysvětlil Fadel Zidan z lékařského centra Univerzity Wake Forest v Severní Karolíně.

„Konstatovali jsme výrazný účinek meditace na studované jevy, kdy se zmírnila intenzita bolesti zhruba o 40 procent a nepohodlí spojené s bolestí až o 57 procent,“ řekl.

Podle něho meditace působí na zmírnění bolesti více než morfium nebo jiná silná analgetika, která nejčastěji zmírňují intenzitu bolesti o 25 procent.

Výzkumu se zúčastnilo patnáct zcela zdravých dobrovolníků, kteří nikdy nemeditovali. Absolvovali čtyři dvacetiminutové seance, aby se naučili kontrolovat svůj dech a zbavit se emocí a myšlenek.

Jejich mozková činnost byla kontrolována před seancemi a po nich za pomoci speciálního zobrazovacího systému magnetické rezonance. Během ní dostali účastníci pokusu pod nohu horký předmět o teplotě 48 stupňů Celsia, což většina vnímala po pěti minutách jako bolestivé.

Magnetická rezonance účastníků uskutečněná po meditaci odhalila, že se bolest snížila o 11 až 93 procent, řekl Fadel Zeidan.

Meditace také silně snížila činnost v té části mozku, která hraje klíčovou roli při lokalizaci bolesti v těle a při měření její intenzity.

Share Button