Česko má v této sezoně první úmrtí na prasečí chřipku

Česko má první úmrtí na prasečí chřipku v sezoně 2011/2012, u dalších pěti pacientů byl virus laboratorně potvrzen. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Připomněl, že všechny vakcíny pro nadcházející chřipkovou sezonu proti prasečí chřipce chrání. V sezoně 2009/2010 na ni zemřelo v Česku 102 lidí, chřipka u nich většinou zkomplikovala průběh jiná vážné chronické nemoci. V loňské sezoně epidemie nebyla.

„Máme jedno úmrtí, už jsme to nahlásili do Evropského centra pro kontrolu infekcí,“ uvedl Vít bez dalších podrobností. „Z biologického materiálu jsme identifikovali pandemický kmen H1N1 už pětkrát,“ dodal.

„Šlo o ženu středního věku s rizikovými faktory, které zhoršily průběh nemoci. Stalo se to na severu Čech,“ řekla ČTK vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. Zdůraznila, že nešlo o mladou zdravou ženu, právě její horší zdravotní stav přispěl k tomu, že nemoci podlehla.

K zatím pěti potvrzeným případům onemocnění doplnila, že touto roční dobou je celkem normální, že se zachytávají ojedinělé případy chřipky. „Virus se tu vyskytuje celoročně, epidemicky, lokálně, sporadicky nebo zcela ojediněle. To, že jsme ho teď zachytili četněji, odpovídá tomu, že je hluboký podzim,“ dodala.

V chřipkové epidemii onemocní v Česku zhruba milion lidí, podle síly epidemie jich zemře 1500 až 2000, nejčastěji staří a chronicky nemocní. Náklady spojené s léčbou si ročně vyžádají podle odborných odhadů 40 miliard korun, z toho 33 miliard jsou ztráty ve výrobě.

Proti chřipce je v Česku očkováno sedm procent obyvatel, průměr EU je 22 procent. V sezoně 2010/2011 se dalo očkovat jen asi pět procent lidí, důvěra po zpochybňování vakcíny v době prasečí chřipky klesla. Vláda počátkem srpna schválila doporučení pro zdravotní pojišťovny, aby vedle seniorů a lidí se zdravotním zatížením platily očkování všem dospělým. Chce tak zvýšit zájem o ochranu očkováním.

Share Button