Ženy by neměly zapomenout vzít na dovolenou antikoncepční pilulky

Antikoncepční pilulky by si ženy, které je užívají, měly přibalit i do zavazadla na dovolenou. Pokud se ocitnou bez pilulek v cizině, mohou je podle gynekologa Jaroslava Jeníčka zkusit koupit v lékárně, pokud se v dané zemi dají pilulky koupit volně. Mohou také zkusit získat recept od tamního lékaře. To ale může být problém, a tak nejschůdnější bývá koupit v cizině kondomy.

„V takové situaci je každá rada těžká. Já užívám také nějaké léky a třikrát si před cestou zkontroluju, zda je mám sbalené s sebou,“ řekl ČTK Jeníček. V různých zemích se dostupnost antikoncepce liší – v Česku jsou pilulky pouze na recept. Lékař pravidelně kontroluje zdravotní stav ženy a ví, jaká rizika jí hrozí, podle toho volí nejvhodnější přípravek. Pilulky užívá 43 procent českých žen v plodném věku.

V zemích, kde je antikoncepce ve volném prodeji, může žena, pokud zná složení svého preparátu, získat tabletky, které se v té zemi třeba jmenují jinak. Důležité je složení, ne obchodní název, žena tak může cyklus braní normálně dokončit.

V zemích, kde je nutný recept, může žena zkusit domluvit se s nějakým gynekologem, jestli by jí recept nenapsal. Jeníček přiznal, že sám by ženě, která není jeho pacientkou, recept nenapsal. „Přiznám se sám za sebe, že velmi nerad, v podstatě takřka vůbec nepředepisuju antikoncepci ženě, kterou neznám a neznám její anamnézu. Sám za sebe, kdyby mě někdo takto navštívil v Praze, říkám, že bych pilulky nenapsal. Ale mohu se lišit od kolegů,“ řekl.

Pokud žena pilulky nesežene, užívání přeruší a měla by se chránit jinak. Osvědčená je bariérová metoda, kondomy jsou všude k dostání.

V tom případě ale žena musí počítat s tím, že když pilulky náhle vysadila, někdy uprostřed cyklu se u ní může objevit nepravidelné krvácení. Souvisí s tím, že její tělo bylo zvyklé na pravidelný přísun hormonů, které najednou chybějí.

V případě neplánovaného sexu, kdy žena nebere pilulky a partner ani nepoužil kondom, je řešením pilulka „po“. V Česku je jen na lékařský předpis, v některých zemích je i ve volném prodeji. Pilulka ale je řešením spíše pro neplánovaný sex, pokud je žena na dovolené se svým partnerem, měla by se podle Jeníčka chránit raději bezbariérově.

Share Button