Zemřela Helena Rašková, legenda české farmakologie

Ve věku 97 let zemřela profesorka Helena Rašková, legenda tuzemské farmakologie. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Rašková působila v Československé farmakologické společnosti a mnoha dalších prestižních institucích po celé Evropě. Po sovětské invazi do tehdejšího Československa v roce 1968 musela na 18 let opustit akademickou půdu. Poslední rozloučení se zesnulou se koná v pondělí v krematoriu v Praze – Strašnicích, uvedla MfD.

Rašková se mimořádně zasloužila o rozvoj české a slovenské farmakologie. Ve své výzkumné činnosti se zaměřovala na farmakologii bakteriálních jedů a klinickou farmakologii a toxikologii. Jako první analyzovala bakteriální jedy z hlediska experimentální patologie a farmakologie, podílela se na vývoji nových léků a na zavedení kontrolovaného klinického zkoušení léčiv.

Byla autorkou zhruba 350 vědeckých publikací, učebnic, odborných a vědeckých knih z oboru farmakologie a toxikologie. Působila mimo jiné i jako expertka Světové zdravotnické organizace v Ženevě v oblasti účinnosti a bezpečnosti léčiv. Rašková pracovala například v nemocnici Bulovka, vyučovala na Univerzitě Karlově. Obdržela čestný doktorát Univerzity v Lausanne a Královské belgické lékařské akademie.

Dvůr Králové nad Labem jí v roce 2006 ocenil titulem Osobnost města. Na městském webu se mimo jiné uvádí, že tam vyrůstala a navštěvovala gymnázium. V roce 1955 se stala přednostkou Farmakologického ústavu fakulty dětského lékařství a o dva roky později profesorkou. „Za svoji aktivní účast na Pražském jaru v roce 1968 se stala nežádoucí, byla zbavena místa na fakultě i vedoucího místa v ústavu a téměř dvacet let pracovala v zemědělství,“ uvádí web Dvora Králové nad Labem.

Share Button