Zdravotnictví prý nejvíc pomůže elektronizace a určení standardu

Z opatření nové vládní koalice jsou pro rozvoj zdravotnictví nejpřínosnější elektronizace zdravotnictví a stanovení standardu zdravotní péče. Vyplývá to z výzkumu mezi experty, který uskutečnila nezisková organizace České zdravotnické fórum (ČZF). Novinářům to dnes řekl výkonný ředitel ČZF Michael Vích. Jako nejméně přínosné hodnotili odborníci změny v sociálních dávkách.

Při zavádění elektronizace i určování standardu a nadstandardu je nutné zajistit transparentnost, uvedl Vladimír Kothera z ČZF. Sdílet informace je podle něj důležité v prvé řadě mezi institucemi. Příklady ze zahraničí prý ukazují, že elektronizace vede v konečném důsledku k úsporám.

Opatření mohla v kladném hodnocení expertů získat až 300 bodů, v záporném až -300. Elektronizace zdravotnictví byla hodnocena 94 body, definice standardu a nadstandardu 91, bonusy za prevenci 56 body, úprava regulačních poplatků pak dostala 47 bodů. Rozhodnutí, že levné léky nebudou hradit zdravotní pojišťovny, hodnotili experti 38 body, zrušení platových tabulek ve zdravotnictví 19 body a změny v sociálních dávkách 0 body.

Původní plán vlády zrušit platové tarify odmítly lékařské a zdravotnické odbory. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je rušení platových tarifů až posledním řešením. Nyní se bude jednat o jejich změně, MPSV navrhuje snížení platových tarifů.

Celkem 55 odborníků z různých oblastí veřejného života hodnotilo sedm ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví navržených za poslední tři měsíce. Projekt fungující 18 měsíců se snaží zprostředkovávat veřejnosti názory odborníků z celého politického spektra. Mezi experty jsou například ekonomové, podnikatelé, zástupci pojišťoven, vysokoškolští učitelé či novináři.

Share Button