Za první čtvrtletí onemocnělo žloutenkou typu A v ČR 152 lidí

Za první čtvrtletí onemocnělo žloutenkou typu A v Česku 152 lidí, uvádí statistika Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Je to více, než onemocnělo za celý rok 2007. Dnes začíná v ČR vzdělávací kampaň nazvaná Žluté týdny, která chce upozornit na neviditelné nebezpečí nákazy žloutenkou a informovat veřejnost s možnostmi prevence v podobě očkování a správné hygieny.

Letos se vyskytují převážně místní epidemie žloutenky typu A u rizikových skupin obyvatel. Obdobně v Česku podle hygieniků začala i epidemie v roce 2008. V tomto roce se žloutenkou A nakazilo 1648 lidí. Loni pak tímto typem infekce onemocnělo 1104 lidí.

Kampaň dnes začíná v Praze a v Mostě, do konce dubna pak postupně zavítá do 12 dalších měst po celé ČR. V rámci kampaně můžou zájemci díky speciálnímu měření zjistit, zda si dokážou správně mýt ruce. Stačí navštívit některý ze žlutých stanů, jejichž seznam je na www.zlutetydny.cz.

Odborníků z místních očkovacích center a zdravotních ústavů se budou moci lidé zeptat na vše, co je zajímá o žloutence typu A a B a na možnosti prevence včetně očkování. Naučí se i správnou techniku mytí rukou, kterou ovládají například chirurgové.

Žloutenka je infekční virové onemocnění jater. Nakazit se jí může snadno kdokoliv. Potvrzuje to i fakt, že u celé třetiny pacientů nelze stanovit přesnou příčinu nákazy.

Žloutenku typu A označují hygienici za nemoc špinavých rukou. Nakazit se jí mohou děti i dospělí třeba při cestování městskou hromadnou dopravou, během cest do exotických zemí, ale i při běžné konzumaci potravin, pokud si neumyjí správně ruce.

Žloutenka typu B se přenáší krevní nebo pohlavní cestou. Stačí mikroskopická ranka, nákaza tímto typem nemoci hrozí třeba při použití vypůjčených hygienických potřeb – zubního kartáčku, ručníku či při zranění ve sportu.

Očkování proti žloutence typu B je zařazeno povinně v očkovacím kalendáři. Očkují se novorozenci a dvanáctileté děti. Očkování proti žloutence typu A je nadstandardní očkování, které se platí. Existuje kombinovaná vakcína proti žloutence typu A a B, která chrání proti oběma typům.

Žlutými týdny bude v letošním roce provázet maskot „Žluťák“. Všechny „bojovníky proti žloutence“ zapojí do soutěže o jízdní kola. Každý ze soutěžících se může se Žluťákem vyfotit a pokusit se o vytvoření co nejzajímavější fotografie. O vítězích pak rozhodnou návštěvníci webu www.zlutetydny.cz hlasováním.

Share Button