Za poslední týden umřelo v ČR deset lidí s prasečí chřipkou

Za poslední týden umřelo v ČR deset lidí s prasečí chřipkou. Česko eviduje od konce října 77 mrtvých, kteří se infekcí nakazili. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Nákazu virem A(H1N1) prodělalo už 2308 lidí. Z toho 1341 případů potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku, za poslední týden u 32 lidí. Dalších 967 případů infekce ohlásily krajské laboratoře. Odborníci ale předpokládají, že ve skutečnosti se nakazilo daleko více lidí.

Většina zemřelých měla ještě jinou závažnou nemoc. Asi u desetiny pacientů však jiná diagnóza není uvedena. Mezi nově zemřelými je například třiadvacetiletý muž, jenž byl podle údajů ministerstva pouze mírně obézní. Zemřel v brněnské fakultní nemocnici. Jednou z posledních obětí prasečí chřipky je také třeba třiatřicetiletá těhotná žena, měla však další zdravotní obtíže. Zemřela v motolské nemocnici v Praze.

Rizikovým skupinám nemocných stát poskytuje bezplatné očkování. Řada pacientů však vakcínu odmítá, očkovat se nechtějí ani někteří zdravotníci. Objevila se i kritika načasování vakcinace, prý bylo na očkování pozdě ve chvíli, kdy počty nemocných stoupaly. Ministerstvo s tím nesouhlasilo, vakcinace pokračovala i při zvýšeném výskytu onemocnění.

Share Button

1 Trackback(s)

  1. From Pandémia chrípky nie je a všetci nadávajú : Lekáreň na webe | Led 14, 2010