Za některé léky dají lidé víc a některé lékárny na pár dní zavřou

Za některé léky dají lidé v příštím roce víc a může se jim v prvních dnech roku také stát, že jejich lékárna bude zavřená. Mění se totiž ceny léků, jejich úhrady ze zdravotního pojištění i DPH na léky. Lékárníci musejí změny vložit do počítačových programů a označit krabičky novými cenovkami. Za které léky a o kolik dají pacienti víc, se zatím neví. Jisté je jen to, že situace bude pro ně značně nepřehledná.

DPH na léky stoupne od 1. ledna o jedno procento, což podle Marka Hampla z Grémia majitelů lékáren zvýší ceny běžných léků jen v řádu korun. „Zhruba 80 procent výrobců upraví ceny tak, aby pacienti nedopláceli víc. U zbylých 20 procent musejí počítat se zvýšením. Lék za sto korun zdraží o korunu, takže si toho ani nevšimnou,“ řekl Hampel ČTK.

Maximální ceny léků i jejich úhrada od pojišťoven klesnou ke stejnému datu o sedm procent. Doplatky pacientů by podle ministerstva zdravotnictví měly zůstat stejné. Než ale doprodají lékárny zásoby nakoupené za původní ceny, pacienti budou podle mluvčího České lékárnické komory Aleše Krebse platit o sedm procent víc. Úhrady pojišťoven totiž už budou nižší.

Krebs ČTK řekl, že řada firem podle zjištění komory udělala přípravy k tomu, aby jim ani po plošném snížení cen neklesly zisky. Týká se to léků, které mají jen takzvané ohlášené ceny. Firmy už daly najevo, že tyto ohlášené ceny zvýší, aby i po sedmiprocentním poklesu si přišly na své.

Problémy podle Krebse mohou být také u léků, které mají stanovené maximální ceny. Firmy jich většinou nevyužívají v plné výši, konkurence je tlačí, aby prodávaly levněji. Když bude maximální cena i po sedmiprocentním snížení stejná nebo vyšší než ta, za kterou firmy lék skutečně prodávají, pacient rozdíl doplatí. Reálná cena totiž zůstane stejná, ale úhrada od pojišťovny klesne, vysvětlil Krebs.

Krebs i Hampel se shodli, že zavírání lékáren kvůli přecenění nebude plošné. Nedovolí jim to konkurence. I když lékárny budou přeceňovat a některé udělají inventuru zásob, pacienti by se ke svým lékům měli dostat.

Lékárníci už prý mají zkušenosti z přeceňování z dřívějších let. Změny zanesou do systému a na krabičky volně prodejných léků nalepí nové cenovky. U léků na recept zanesou změny jen do počítače. Na krabičky nic nelepí, protože doplatky pacientů, a tedy cena uvedená na jedné krabičce, se mění podle toho, kolik balení pacient dostane.

Share Button