Vítězí věda nebo víra?

Dvě zprávy posledních dnů. Léčba homosexuality a nepovolený potrat.

V Brazílii nepovolili potrat lidského plodu, který nemá mozek

V Brazílii odmítli povolit potrat ženě těhotné s plodem bez mozku. Podle soudce k tomu není důvod, jelikož život dotyčné není ohrožen. V úterý o tom informoval deník Estado de Sao Paulo.

K závěru dospěl pomocný soudce jihovýchodního brazilského státu Minas Gerais. Řídil se principem, podle něhož je možné interrupci povolit jen v případě bezprostředního ohrožení matčina života. Přerušení těhotenství by naopak bylo v rozporu s ústavním brazilským právem na život. Soudce si byl přitom podle deníku vědom, že dítě bez mozku po porodu nepřežije.

V Brazílii jsou potraty zakázány a výjimkou je pouze dítě počaté při znásilnění nebo situace, kdy je ohrožen život matky. Ministerstvo zdravotnictví si je vědomo, že nelegální potraty podstupují miliony žen a několik tisíc z nich při tom každý rok zemře.

Vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silva se sice pokoušela situaci změnit a potraty zlegalizovat, ale narazila na odpor katolické církve. Brazílie má skoro 190 milionů obyvatel a víc než 70 procent z nich jsou katolíci.

Ve Španělsku údajně klinika nabízela léčbu homosexuality

Úřady v Katalánsku na severovýchodě Španělska zahájily vyšetřování na klinice podezřelé z toho, že nabízela léčbu homosexuality. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčí regionální vlády.

Jde o zařízení Policlínica Tibidabo v Barceloně. „Homosexualitu nepovažujeme za nemoc,“ uvedla mluvčí. Pokud se prokáže, že se zde skutečně taková léčba nabízela, bude klinice vyměřena pokuta, upřesnila.

Podle deníku El País klinika nabízela léčbu za pomoci medikamentů a psychoterapie, jejímž cílem bylo homosexuály „obrátit“.

Mezi těmi, kdo o léčbu žádali, byli mladí katolíci, kteří považovali svou víru za neslučitelnou se svou sexuální orientací a hledali řešení, napsal El País.

„Nikdo nechce být homosexuál. Kdyby mohli změnit svou sexuální orientaci pilulkou, pak by to 99 procent z nich učinilo,“ ujistil v rozhovoru pro katalánský deník El Periódico psychiatr Joaquín Munoz z kliniky Tibidabo.

Katalánská asociace gayů a lesbiček rozhodnutí regionálních úřadů uvítala.

„Je naprosto nepřijatelné, aby ve 21. století chtěli zdravotníci léčit homosexualitu. Nelze léčit to, co není nemoc,“ uvedl její generální tajemník Antonio Guirado.

Ve Španělsku není homosexualita od roku 1979 trestným činem. Historici soudí, že v letech 1939-1979 bylo ve Španělsku kvůli sexuální orientaci uvězněno 1000 až 5000 homosexuálů. V letech 1939-1975 vládla ve Španělsku vojenská diktatura Franciska Franka.

Od té doby Španělsko v obraně práv homosexuálů značně pokročilo a v červenci 2005 se stalo jednou z prvních zemí, která povolila sňatky osob stejného pohlaví a rovněž jim umožnila adopci dětí.

Share Button