Vědci zjistili, že ten, kdo jí u počítače, se pořádně nezasytí

Ten, kdo jí při práci u počítače, se ve skutečnosti nezasytí a má nakonec ještě větší pocit hladu. Podle rakouského deníku Der Standard na to přišli britští vědci z bristolské univerzity. Zjistili, že pozornost při jídle hraje důležitou roli.

„Hlad a nasycení závisí nejen na příjmu kalorií, ale také na početných psychických faktorech. Jíst jen tak mimoděk je proto nezdravé,“ uvedl podle listu stravovací psycholog Christoph Klotter z vysoké školy v německé Fuldě.

Vědci naservírovali účastníkům pokusu stejné menu, které se skládalo z devíti různých přísad. Polovina lidí hrála při jídle na počítači karetní hru solitaire, druhá se v klidu najedla. Ti, kteří se na pokrm nesoustředili, se po obědě cítili méně sytí. Hráči chtěli v půlhodině po jídle v průměru dvakrát tolik dalších věcí k zakousnutí než druhá skupina. Navíc pro ně bylo obtížnější vzpomenout si na detaily oběda.

Podle Klottera existuje také „psychické nasycení“, které začíná už při přípravě jídla. „Kdo se vrací z práce pozdě večer a z nedostatku času jí jen chleba s nutellou, cítí, že vlastně nejedl nic pořádného a že něco chybí. Kdo si naopak udělá čas na vaření, je i přes menší příjem kalorií v zásadě víc uspokojen,“ dodal psycholog.

Stravování bez větší pozornosti a vychutnávání je podle Klottera u mnohých lidí „obrovský problém“, který se kvůli změnám ve společnosti ještě prohlubuje. „Dřív jídlo ráno, v poledne a večer jasně určovalo den. Dnes je měřítkem práce a dramaticky přibývá jedení jen tak na okraj – třeba v metru,“ uvedl odborník.

Přitom správné stolování má prý vliv i na zdraví. „Středomořské země mají tradičně rozvinutou kulturu jídla. Španělé nejsou nemocní nebo nemají kratší dobu dožití, přestože ve srovnání s jinými jsou na pohyb líní. Také Francouzi neumírají převážně na choroby srdce a cév, jak by se z jejich stravy bohaté na cholesterol mohlo zdát,“ míní podle deníku Klotter. Za rozhodující považuje právě to, že se lidé u jídla sejdou a že je to určitý rituál.

Share Button