Vědci míní, že by za úbytkem testosteronu mohl být vitamin D

Vědci z lékařské univerzity ve Štýrském Hradci přišli na to, že by za nízkou hladinou pohlavního hormonu testosteron u mužů mohl být nedostatek vitaminu D. Odborníci nyní chtějí ověřit, jestli by nebylo možné hormonální léčbu nahradit vitaminovou terapií.

Podle šéfky badatelského týmu z lékařské univerzity ve Štýrském Hradci Barbary Obermayerové-Pietschové je na konci zimy hladina testosteronu v krvi výrazně nižší než v létě. Odborníci přišli na to, že by za sezónními hormonálními výkyvy mohl být vitamin D. Ten si tělo vytváří samo. Potřebuje k tomu sluneční svit, kterého je v zimě nedostatek.

„Existují velmi silné paralely ve změnách koncentrace testosteronu a vitaminu D v krvi, že se dá vycházet z toho, že tu je souvislost,“ uvedla Obermayerová-Pietschová.

Výsledek musí ještě potvrdit další studie, které potrvají do příštího roku. Po nich by mělo být jasné, jestli vitaminová terapie dokáže v těle srovnat i nedostatek testosteronu. Podle expertky by to byla nová a výhodná možnost léčby rozšířeného problému. Zhruba 20 až 25 procent mužů nad 65 let má totiž příliš nízkou hladinu testosteronu.

Nedostatek testosteronu provází únava, pokles výkonnosti a nezájem o sex. Na břiše se ukládá tuk a ubývá svalové hmoty. Potíže se často objevují u lidí s chorobami srdce a cév. Studie ukazují, že při vysoké hladině vitaminu D je riziko těchto nemocí nižší. „Ještě ale není jasné, jestli vitamin působí jako ochrana přímo či svým vlivem na hladinu testosteronu,“ uvedla Obermayerová-Pietschová. Chce pokračovat v měření i u zdravých.

K objevu štýrskohradeckých vědců je skeptický urolog z vídeňské Hanuschovy nemocnice. „Jestli existuje souvislost mezi množstvím testosteronu a vitaminu D v těle, není ještě vědecky potvrzeno,“ řekl serveru lékař. Pochybuje také o tom, že koncentrace pohlavního hormonu má sezonní výkyvy. „Člověk je v létě i v zimě nakonec stejně sexuálně aktivní,“ dodal.

Share Button