Vědci budou v Roztokách u Prahy vyvíjet vakcínu proti oparům

Společnost Sevapharma dnes v Roztokách u Prahy otevřela nové vědecké a výzkumné pracoviště, kde se vědci zaměří na výrobu vakcíny proti virům způsobujícím opary. Investice do nového provozu se pohybuje kolem 50 milionů korun. Výkonný ředitel společnosti Marek Moša ČTK řekl, že se v novém pracovišti bude vyvíjet vakcína, která doposud na evropském trhu neexistuje. Sloužit bude pacientům, kterým již nezabírá běžná kortikoidní léčba. Nový lék by měl být v prodeji v příštím roce.

Moša uvedl, že firma bude léky prodávat prostřednictvím italské společnosti Bruschettini, která zakoupila licenci k výrobě a distribuci vakcín. „Lék je zatím zaregistrovaný v Itálii, Švýcarsku a Ukrajině. Tyto státy mohou počítat, že vakcíny z nové výroby v příštím roce obdrží,“ uvedl Moša.

Společnost podle něj vakcínu v příštím roce zaregistruje i v České republice, aby byla k dispozici pro český trh. V současnosti je prý lék součástí specifického léčebného programu. „Lékaři, kteří o ní vědí, ji mohou předepsat, přičemž pacienti vakcínu hradí v plné výši. Část by ale v budoucnosti mohla být hrazena ze zdravotního pojištění,“ dodal Moša. Společnost chce v příštím roce rovněž dokončit registraci léku v Číně a Brazílii.

Nákazou herpetickým virem trpí ve světě zhruba 86 milionů lidí. V současné době tuto nemoc nelze zcela vyléčit. Vir Herpex Simplex je třetím nejčastějším virovým onemocněním. Usídlí se v lidském organismu a aktivuje se různými podněty – například dotykem. Následný opar, který vir způsobí se nejčastěji vyskytuje na rtech nebo sliznici genitálií.

Share Button