Ve dni lékáren si mohou lidé obnovit vybavení autolékárničky

Den lékáren 17. června je pro lidi příležitostí, aby se svým lékárníkem zkontrolovali obsah autolékárničky a doplnili chybějící vybavení. Nejpozději od 1. ledna 2011 musejí mít nové autolékárničky všechna auta v ČR. Lidé si mohou přinést i cestovní lékárničku. Lékárník jim poradí, jak doplnit vybavení podle toho, kam o dovolené pojedou a kolika lidem má sloužit. Novinářům to řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

„Letošní již 12. ročník dne lékáren věnujeme především cestování, ale pacienti se mohou zeptat na cokoli v souvislosti se zdravím,“ uvedl.

Patronem dne je houslový virtuóz Václav Hudeček, který má s cestováním rozsáhlé zkušenosti. Řekl, že o vše, co souvisí se zdravím doma i na cestách, se stará jeho žena Eva. Určitě tedy právě ona letos půjde také koupit novou autolékárničku.

V lékárnách si lidé mohou koupit celou autolékárničku nebo jen doplňkovou sadu, v níž jsou nové povinné součásti vybavení jako isotermická fólie, resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem a leták s návodem, jak postupovat při autonehodě při pomoci raněným.

„Doporučujeme, aby si lidé prostudovali návod ještě před cestou, aby základ znali. Ve stresu u nehody pak do něj už jen nahlédnou, aby si postup potvrdili,“ upozornil Krebs.

V běžné cestovní lékárničce pak lidé mají podle něj určitě mít obvazový materiál, dezinfekci, léky na bolest, teplotu, případně alergii a pomůcky na vynětí klíštěte. Vyplatí se mít v lékárničce také krém na ochranu před slunečním zářením. Při cestě do míst, kde hrozí střevní obtíže, jsou vhodné prostředky proti průjmu a zavodňovací roztoky. Lékárníci s výběrem poradí, jsou připraveni pomoci i určit zájemcům fototyp.

Hudeček řekl, že on a jeho žena ve všem spoléhají na rady své magistry. „Mít dobrou magistru je skvělá věc. Nabídka v lékárnách je nepřehledná, ona nám vždy poradí kvalitu, i když je třeba levnější než to, co jsme původně chtěli,“ ocenil.

Share Button