V tropickém počasí roste riziko zánětů ledvin a močových kamenů

Tropické počasí výrazně zvyšuje riziko zánětů močových cest a ledvin i tvorby močových kamenů. Lidé tomu mohou předejít, když budou pít nejméně dva litry tekutin a převlékat si mokré plavky. Novinářům to dnes řekl primář liberecké urologie Jan Mečl. V Liberci v současném počasí ošetří denně až 50 pacientů, což je téměř dvakrát víc než obvykle. Oddělení doslova praská ve švech a pacienty už musí ukládat i na přistýlky.

Ledviny a močový měchýř jsou podle Mečla velmi citlivé na déletrvající nedostatek tekutin, prudké změny teploty a vlhkost nebo zapaření v nevhodném oblečení. Velkým rizikem je proto podle něj pobyt v mokrých plavkách a to nejen pro ženy. „Zvlášť muži, kteří se koupou v bermudách, by se měli převlékat,“ upozornil Mečl.

Vážně ohroženi byli vždy podle něj zejména starší a chronicky nemocní lidé, hlavně diabetici. Letos ale výrazně přibývá mladých pacientů s akutnímu urologickými problémy. „Na zapaření by si měli dávat pozor cyklisté, i těch v našich ambulancích letos výrazně přibývá,“ dodal primář.

Zhruba pět pacientů denně přichází do liberecké ambulance s akutním zánětem. „Každý týden musíme hospitalizovat zhruba stejný počet lidí se závažným zánětem ledvin,“ poznamenal Mečl. V období dovolených jsou pro pacienty často praktičtí lékaři nedostupní a lidé také podle něj onemocnění podceňují a snaží se léčit sami.

„Brusinky, urologické čaje a další protizánětlivé preparáty volně dostupné v lékárnách jsou jen podpůrné v rámci prevence, zánět z těla nevyženou,“ zdůraznil Mečl. Včasná návštěva lékaře podle něj může předejít vážným komplikací, které třeba u zánětu ledvin mohou znamenat trvalé postižení.

Share Button