V horkých dnech léta trápí lidi více křečové žíly

V horkých dnech léta trápí lidi více křečové žíly. Nohy bolí a otékají. Lékaři zakazují nemocným opalování a delší pobyt na slunci. Někteří pacienti se neobejdou bez stahovacích punčoch. Dlouhé cesty autem nebo letadlem jsou pro ně nevhodné. Křečové žíly trápí až 30 procent lidí, tři čtvrtiny jsou ženy.

Prevencí je dostatek pohybu, právě v době letní dovolené mají lidé čas na to, aby se pohybu věnovali. Z letních sportů je vhodné plavání, turistika a cyklistika v nenáročném terénu. Nemocným nohám neprospívá zátěž, a tak by se člověk neměl vydávat na túry s příliš těžkým batohem.

Úlevu po teplém dni přinášejí nohám večerní studené sprchy, případně skotské střiky, při nichž se střídá proud studené a příjemně teplé vody.

Ke vzniku křečových žil přispívají obezita, kouření, nedostatek pohybu, dlouhé sezení i stání a nedostatek vlákniny ve stravě. Kdo si tedy drží přiměřenou váhu, nekouří, má dostatek pohybu, střídá sezení a stání a má ve stravě dostatek vlákniny, snižuje riziko obtíží, včetně život ohrožující komplikace, kterou je trombóza. Utržený chuchvalec krve, tromb, může ucpat životně důležitou cévu.

Odborníci radí jako vhodnou prevenci také podporu svalové pumpy nohou. Znamená to vyvarovat se dlouhého stání a sezení a nedávat při sezení nohu přes nohu. Doporučena je speciální gymnastika s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech může člověk udělat například svíčku, ohýbat prsty na nohou nebo napodobovat jízdu na kole.

Tabulka míry rizika

lehké riziko každé déletrvající sezení nebo stání
    věk nad 40 let

    

střední riziko při splnění alespoň dvou faktorů kuřák-kuřačka
    srdeční nebo dýchací potíže

    křečové žíly

    hormonální substituce

    nadváha

    
vysoké riziko prodělaná trombóza
    noha v dlaze či ortéze

    výskyt trombózy v rodině

    nedávno prodělaná operace

    zhoubný nádor

    

Share Button