V Estonsku se léčí poraněná srdce starodávným lektvarem z mandlí

Lékárna v Tallinnu založená v roce 1422 slibuje, že vyléčí zlomená srdce za pomoci lektvaru z mandlí, na nějž uchovává recept až ze středověku.

V apotéce Raeapteek, jejíž majitelé tvrdí, že je nejstarší v Evropě, se od středověku vyrábí a prodává zvláštní přípravek, který léčí srdeční bolesti, říká magistra Ulle Noodaperová.

„Speciální mandlovou pastu vyrábíme stále, protože je po ní poptávka po staletí a vždy se najdou pacienti, kteří její léčebnou moc potřebují,“ zdůrazňuje. Podrobný recept na mandlovou pastu je samozřejmě výrobním tajemstvím.

„Nejde o běžnou mandlovou pastu, ale o směs, na niž máme recept již od středověku a která obsahuje 72 procent mandlí a 28 procent dalších ingrediencí, které držíme v tajnosti,“ vysvětluje Ulle Noodaperová.

Záhadná mandlová pasta, jíž se prodává 40 gramů za jedno euro (asi 26 Kč), není jediným přípravkem, který člověka přenese v této středověké čtvrti estonské metropole o několik století zpět.

V postraní místnosti jsou vystaveny lektvary používané před staletími pro zázračné účinky: sušené žabí nožičky, okouní oči, krev z černé kočky, lanolín z ovčí vlny, kousky z exotické mumie, červi v oleji, vlčí vnitřnosti či zaječí srdce.

„Možná že se to zdá směšné, ale vždy byly důvody, proč lékař tyto produkty předepisoval,“ říká Ulle Noodaperová.

Například lidem, kteří měli problémy s očima, se doporučovaly kozlíkové (valeriánské) kapky, protože kočky, které je milují, mají velmi dobrý zrak,“ vysvětluje. Ovčí vlna nazývaná Rose, která se rovněž prodává od středověku, se zase používala na bolesti zad.

Apotéku založil v roce 1422 německý lékař Johan Molner. V roce 1580 přešla do vlastnictví maďarského lékaře Johanna Burcharta Belavaryho de Sykava, jehož rodina ji spravovala po tři století. V tomto období byl k lékárně připojen i jakýsi klub, kde se podával alkohol.

„Ve středověku fungovala lékárna také trochu jako uzavřený klub pro radní města Tallinnu, kteří se tu scházeli po zasedáních na radnici,“ uvádí magistra. Radnice je stále na druhé straně náměstí.

Radní se mohli v apotéce scházet v klidu a nerušeni. Ve středověku lékárníci rovněž prodávali alkohol a majitelé lékárny měli dokonce povinnost poskytovat radnici určité množství alkoholu. Dosud se tu prodává víno s osmi bylinkami nazývané Klaret.

Share Button