V domácnostech je hodně psů a koček, odčervení předchází infekci

Česko je zemí s jedním z největších počtů psů a koček v domácnostech, a tedy i s velmi vysokým rizikem infekce z psích a kočičích exkrementů. V jejich trusu mohou být statisíce vajíček parazita, který vydrží v hlíně i několik let a lehce se nanese na obuv, tlapky dalšího zvířete nebo i na ručky lezoucího dítěte. Součástí domácnosti se tak snadno může stát škrkavka, řekl ČTK propagátor odčervování zvířecích mazlíčků Martin Stanko.

Ohroženi jsou podle něj i majitelé zvířat, kteří své miláčky pravidelně odčervují. Doma si sice obvykle pořádek a čistotu ohlídají, nebezpečí ale číhá venku.

Škrkavky patří mezi nejčastější parazity psů a koček. Samci jsou velcí čtyři až deset centimetrů, samičky pět až 18
centimetrů. Dospělé škrkavky se nacházejí v tenkém střevě a jejich potravou je krev a střevní sliznice hostitele. Dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200.000 vajíček.

Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, infekčními se stávají zhruba za 14 dní. Čerstvý trus tedy neobsahuje infekce schopná vajíčka, takže se chovatelé nemusejí bát uklidit po svém zvířecím kamarádovi. Naopak, vajíčka škrkavek jsou ve vnějším prostředí extrémně odolná, tedy i v mrazech, a jsou schopna infekce dokonce několik let.

Infekce nemusí být bez následků, člověk může onemocnět toxokarózou. Podle postižení jednotlivých orgánů a tkání se rozlišují tři formy: orgánová, oční, která může přivodit oslepnutí, a smíšená.

Z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Putují nejdříve do jater, dále do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v mozku, svalech a v oku. Onemocnění se projevuje především zvracením, nechutenstvím, průjmem či únavou kloubů a svalů nebo také kožní vyrážkou.

Tyto příznaky mohou trvat různě dlouho. Závažnost onemocnění závisí na počtu pozřených vajíček a imunitním stavu postiženého. Většina nakažených nemá vážné problémy a o tom, že jsou nakaženi, se často dozvědí náhodou.

Prevencí je psy a kočky odčervit. Účinnou ochranou před vajíčky škrkavek je odčervování alespoň jednou za tři měsíce, u štěňat a koťat častěji. Odčervovací tablety Drontal jsou k dostání v lékárnách nebo u veterináře, nově dokonce i s masovou příchutí, aby zvířátkům chutnaly.

Share Button