USA krajina netušených možností

Náramky proti alkoholu, nejenergetičtější nápoj, dokonce řízení úspěšnosti spermií. Jen ti trpaslíci jsou největší stále na východě.

V USA slaví úspěch náramky monitorující konzumaci alkoholu

Spojené státy zavedly v roce 2003 náramky monitorující konzumaci alkoholu, které se nyní už využívají ve všech amerických státech s výjimkou Havaje. Byly úředně použity u 136.000 lidí při průměrné délce nošení 90 dnů, uvedla agentura AP.

Někteří rodiče vyjádřili zájem zakoupit náramek v hodnotě kolem 1500 dolarů (31.200 korun) a použít ho u svých dětí. Zatím to však podle AP není možné, protože se náramky prodávají jen soudcům a dalším představitelům, kteří mají právo se ujistit, že nepije osoba, jež pod vlivem alkoholu porušila zákon.

Zatím se dělají náramky jen pro účely nápravného systému, ale měly by jednou být běžné na trhu, uvedla Kathleen Brownová, mluvčí denverské společnosti Alcohol Monitoring Systems Inc., která dosud jako jediná vyrábí náramky monitorující konzumaci alkoholu zvané SCRAM (Secure Continuous Remote Alcohol Monitoring).

Náramek využívá stejnou technologii jako zařízení pro dechovou zkouškou na alkohol. Ovšem namísto dechu zkoumá pot na kůži. Po konzumaci se alkohol dostává do krve a jeho malé množství odchází kůží, kterou náramek testuje každou půl hodiny. Přítomnost alkoholu nahlásí společnosti, jež kontaktuje soud nebo úřady.

Náramky SCRAM mohou podle společnosti současně plnit i funkci známějšího elektronického náramku, který se léta používá ke kontrole pohybu podezřelých osob nebo vězňů podmínečně propuštěných do domácího vězení, dodala AP.

Poslední známý případ o použití SCRAM se týká americké herečky Lindsay Lohanové. Soud jí nařídil nosit náramek kvůli tomu, že nedokončila protialkoholní vzdělávací kurzy. Účast na kursech ji uložil za řízení pod vlivem alkoholu a držení drog, jehož se dopustila v roce 2007.

Seznamu nejhorších nápojů v USA kraluje koktejl s 2000 kaloriemi

Mléčný koktejl obsahující 2010 kalorií se dostal na špici seznamu dvaceti nejhorších nápojů v Americe, který sestavil časopis Men’s Health. Zhruba 2000 kalorií denně přitom odborníci obvykle uvádějí jako celkový denní energetický příjem středně aktivního muže.

Koktejl PB&C zmrzlináren Cold Stone namíchaný z arašídového másla, čokoládové zmrzliny a mléka, obsahuje 68 gramů nasycených tuků a 153 gramů cukru. „Pokud jde o tuky, vypít tuhle katastrofu je stejné, jako sníst 68 plátků slaniny,“ uvádí časopis.

Za druhý nejhorší nápoj v Americe byl označen Peanut Power Plus Grape řetězce Smoothie King, kde velký pohár obsahuje 1498 kalorií. Třetí místo obsadil velký Triple Thick Chocolate Shake od McDonald’s s obsahem 1160 kalorií.

Po útocích z 11. září se prý v USA rodilo méně chlapců

V měsících, které následovaly po útocích na USA z 11. září 2011 potratily těhotné ženy ve Spojených státech více plodů mužského pohlaví než jindy, takže se rodilo méně chlapců. Uvádí to studie vědců z Kalifornské univerzity publikovaná v časopise BMC Public Health.

Během samotného září 2001 ženy v USA samovolně potratily o 12 procent víc plodů mužského pohlaví než v jakémkoliv jiném období během sledovaného šestiletého období mezi lety 1996 a 2002. Zvýšený počet nenarozených chlapců vědci zaznamenali i následujícího čtvrt roku.

Podle vědců za to zřejmě může jev popisovaný jako „společná ztráta“, kdy lidé truchlí nad oběťmi velkého neštěstí, přestože je osobně neznali.

Stres vyvolaný žalem nad následky útoků u těhotných zřejmě vedl k vyššímu počtu potratů. Vědci zkoumali pouze úmrtí plodů mužského pohlaví, které jsou údajně citlivější na zvýšenou hladinou hormonů, které produkují stresované maminky.

Už předchozí studie podle amerických médií ukázaly, že se po přírodních neštěstích, katastrofách a ekonomických krizích rodí méně chlapců.

Share Button