Svižná hudba podporuje tělesný výkon, potvrzují experti

Rock, hip hop nebo R&B – pokud to má řízný rytmus, hudba vám opravdu dokáže rozproudit srdce. Podle odborníků na tělesnou zdatnost si člověk s podporou výrazných rytmů ani neuvědomí, že podává větší výkon.

„Zdá se, že vyšší kadence opravdu zvyšuje tělesný výkon,“ řekl Cedric Bryant z Americké rady pro tělesný pohyb (ACE). „Čím rychlejší rytmus, tím větší intenzita,“ vysvětlil. „Posloucháním uhlazeného smooth jazzu toho nedocílíte,“ dodal.

Předběžné výsledky studie zkoumající na objednávku ACE vliv hudby na tělesné cvičení podle Bryanta ukazují, že pod vlivem výrazného rytmu cvičenci ve skutečnosti podávají vyšší výkony, než si sami myslí.

„Jedinci během studie vedené vědci z Wisconsinské univerzity poslouchali různé hudební styly. Zjistili, že lidé, kteří poslouchali svižnou hudbu, oproti skutečnosti podhodnocovali intenzitu svého fyzického výkonu,“ řekl Bryant. Dodal, že, pokud lidé hudbu znají, má zjevně největší vliv, zvláště pak, když si ji mohou vybrat.

Ale ne všechny pohybové činnosti prospěšné srdci se dokázaly podmanit hudebnímu taktu. Ten nejspolehlivěji popohání cyklisty, na druhém místě jsou běžci. Naopak chůze hudbu nevnímá. „Při chůzi hudba zjevně nedělá takový rozdíl,“ uvedl Bryant. „To je logické. Když jdete, je to vaše obvyklé tempo,“ vysvětlil vědec.

Bianca Kosoyová z amerického řetězce fitness center Equinox uvedla, že její společnost v praxi používá k výběru vhodné hudby k cvičení počítačové modely. „Musí to být v rychlém rytmu, což je podle naší definice 130 beatů za minutu,“ vysvětluje Kosoyová. Počítač se snaží na sebe navazovat písně, jejichž rytmus je vnímán podobně. „Nejvytíženější je klasika, hip hop a R&B. Máme 600 songů a každý měsíc určité procento vyřazujeme,“ popsala systém Kosoyová. Důležitým faktorem jsou přitom podle ní ohlasy zákazníků. „Měli jsme i hudbu z 60. let, ale celkový ohlas byl negativní,“ připustila.

Malého faux pas se firma dopustila, když pustila do ženské převlékárny hudbu britské zpěvačky Sade. „Miluji Sade, ale něžná hudba není nezbytně tou pravou pro šatnu, kde toužíme po vzdušnějším ambiente pocitu, který můžeme nazvat ultra-lounge,“ uvedla kreativní manažerka posiloven Equinox.

Také v řetězci fitness studií Crunch duní hudba, a to spolehlivě rychle. „Nikdy to není pomalá písnička,“ řekl regionální ředitel řetězce Marc Santa Maria. Když je píseň původně pomalá, jako například Halo od Beyoncé, pouští se zremixovaná verze.

Santa Maria souhlasí s tím, že rytmus může povzbudit k vyšším fyzickým výkonům. „Úžasné je to pro vzpěrače. Song hnaný testosteronem, s hlasitou basou a rockovým hlasem zpěváka vás přinutí zvednout závaží s větší chutí,“ je přesvědčen provozovatel posiloven.

Také jemu si zákazníci stěžovali. Jeho playlist prý trpí nadbytkem Britney Spearsové. „Jeden generální ředitel byl tak přesycený dívčími songy, že mě prosil: ‚Potřebuji chlapský song‘,“ prozradil Santa Maria.

Share Button