SÚKL varuje před padělkem léku na hubnutí z internetu

SÚKL varuje před padělkem léku na hubnutí z internetu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje před padělkem léku na hubnutí alli pills, který se objevil v nelegálním prodeji v USA na internetu. ČTK to dnes sdělila mluvčí SÚKL Veronika Petláková s upozorněním, že padělky jakýchkoli léků mohou bezprostředně ohrozit život či zdraví uživatele.

„Britská léková agentura informovala 19. ledna o nálezu padělků léčivého přípravku alli pills, 60 mg, v anglickém obalu, držitel rozhodnutí o registraci GlaxoSmithKline. V USA byly padělky objeveny na internetu. V legálním dodavatelském řetězci zachyceny nebyly,“ uvedla. Vyjádření výrobce legálního léku ČTK zjišťuje.

Mluvčí upřesnila, že padělaná balení mají rozdílnou strukturu označení data použitelnosti. U originálních balení je pouze měsíc a rok, například 05/12, padělaná balení jsou značena měsícem, dnem a rokem, tedy například 06162010. Lékovky padělků jsou na rozdíl od originálu vyšší se širším uzávěrem opatřeným hrubším rýhováním. Ochranná fólie pod uzávěrem není u padělaných přípravků označena žádným nápisem. Originály mají na fólii nápis SEALED for YOUR PROTECTION. Tobolky padělků obsahují bílý prášek, nikoli drobné granule jako originální přípravek.

„Laboratorní testy prokázaly, že padělky neobsahují účinnou látku orlistat,“ upozornila mluvčí. Alli je v ČR ve volném prodeji, užívá se ke snížení nadváhy u dospělých v kombinaci s nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků.

SÚKL podle mluvčí varuje v této souvislosti před nákupem jakýchkoliv léčivých přípravků na internetu mimo schválené internetové lékárny. Internetový nákup od neoprávněných prodejců je nezákonný. „Touto cestou jsou obvykle distribuovány padělky léčiv, nebo léčiva poškozená a špatně skladovaná, a tak může dojít k bezprostřednímu ohrožení života a zdraví při jejich požití,“ vysvětlila Petláková.

Seznam lékáren, které mohou v Česku a do Česka prodávat léčivé přípravky přes internet, je na webu SÚKL. Mluvčí zároveň vyzvala občany, aby informace o nelegální nabídce, pokud se s ní setkají, zapsali do internetového formuláře pro hlášení nelegální nabídky léčivého přípravku, elektronicky na infs@sukl.cz nebo je sdělili na telefonu 272 185 333.

Share Button