SUKL snížil úhrady léků a doufá, že je výrobci podlezou

Po 1. dubnu možná zaplatí pacienti přechodně víc za léky na tlak. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejní změny v úhradách ze zdravotního pojištění. Ředitel SÚKL Martin Beneš dnes ČTK řekl, že snížili úhrady ze zdravotního pojištění, aby pojišťovny neplatily víc než jinde v EU. Očekává, že firmy sníží ceny, aby se do úhrad vešly. Než ale lékárny prodají zásoby, mohou lidé přechodně zaplatit víc.

„K 1. dubnu budou pravomocně zveřejněny změny úhrad u řady lékových skupin, především jsou to léky proti vysokému krevnímu tlaku, ať jde o AC inhibitory, betablokátory, kalciové blokátory a hypolipidemika,“ upřesnil.

Ke každému prvnímu v měsíci bude SÚKL zveřejňovat další rozhodnutí. „Pacienti by neměli čekat významnější zvýšení spoluúčasti, ba naopak, nicméně bude díky těmto změnám úhrad docházet k nižšímu zatěžování rozpočtů zdravotních pojišťoven,“ řekl Beneš.

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel se prý neobává toho, že by od 1. dubna „dramatickým způsobem stoupla spoluúčast pacienta“. „Bude se postupovat jako v jiných letech – výrobce a distributor upraví cenu na nově stanovenou úhradu, aby pacient doplácel co nejméně,“ řekl ČTK.

To, že rozhodování SÚKL nesměřuje k růstu spoluúčasti pacientů, doložil Beneš zkušenostmi s úhradami, které zveřejnili k 1. březnu. Šlo o statiny, které ovlivňují při léčbě vysokého tlaku metabolismus tuků. „Přestože došlo k poklesu úhrad z pojištění o více než 16 procent, mají pacienti zajištěny léky s plnou úhradou z pojištění, tedy bez doplatku,“ uvedl.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková loni při předkládání návrhů na úspory v lékové oblasti slibovala, že pacienti nezaplatí od ledna za léky víc. Nyní přiznala, že podle analýz pacienti víc platí. Rozšířila tedy cenovou regulaci na více léků. Výdaje pojišťoven i pacientů tím klesnou o pět procent. Od dubna systém uspoří další dvě miliardy přehodnocením cen.

V úsporném balíčku se počítalo se snížením cen a úhrad od ledna o sedm procent. Podle ministerských analýz klesly ceny jen o 2,1 procenta.

Podle Hampla však jsou ministerské analýzy jen dílčí, zahrnují nemocnice přímo řízené ministerstvem. „Reálná situace na trhu je jiná. Centrální úložiště dat mělo vést statistiku cen a úhrad, toto se nestalo a věští se z křišťálové koule,“ prohlásil.

Hampel uvedl, že na změny úhrad z pojištění zareagovali dovozci i výrobci léčiv, přizpůsobili se podmínkám. Reálné obchodované ceny klesly. V takzvaném tříměsíčním doprodeji mohou lékárny prodat nakoupené zboží za původní ceny, protože už ale v té době klesnou úhrady, pacienti přechodně platí víc, vysvětlil.

Share Button

1 Trackback(s)

  1. From SUKL doufal, že výrobci s cenami podlezou. Nepodlezli. : Lékárna na webu | Kvě 18, 2010