SÚKL: Revize úhrad uspoří tři miliardy, pacienti nedají víc

Roční úsporu zhruba tři miliardy korun přinesou zdravotnímu pojištění revize úhrad léků platné k 1. květnu. Revize k 1. dubnu uspořila 2,4 miliardy, k 1. květnu stoupne úspora o 600 milionů korun, řekl dnes novinářům ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Umožní to podle něj, aby více pacientů mělo moderní léky; spoluúčast údajně nestoupne. Česká lékařská komora (ČLK) kritizuje, že se SÚKL s revizí opozdil, a způsobil tak prý miliardové škody.

Beneš připomněl, že v každé skupině je lék bez doplatku. Léků bez doplatku bude podle něj víc, firmy už sdělily, že k 1. dubnu a nyní také k 1. květnu snížily ceny a do úhrad se vejdou. Pokud zaplatí lidé v lékárnách víc, je to tím, že doprodávají zásoby. Cenu svého léku po revizi a orientační doplatek najdou pacienti na webu SÚKL.

Ročně se v Česku spotřebují léky za 70 až 80 miliard korun, pojišťovny zaplatí 40 miliard, ostatní tvoří spoluúčast a volný prodej. Revizi úhrad 9000 kódů léků měl SÚKL provést do konce roku 2008. Nestihl to, a podle kritiků tím způsobil zdravotnímu pojištění škody. Už loni prý mohly pojišťovny platit o dvě miliardy korun méně.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka způsobil SÚKL desetimiliardovou škodu. ČR dává za léky 27 procent peněz na zdravotnictví, Rakousko 19 procent. Počet distribuovaných balení klesl loni oproti roku 2008 o 1,8 procenta, celkové výdaje stouply o 9,6 procenta. Výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za léky na recept stouply o 13,1 procenta – v přepočtu na jednoho pojištěnce z 3566 na 3833 korun, řekl ČTK Kubek.

„Hlavní příčinou extrémního nárůstu výdajů za léky je nekontrolovaný nárůst cen léků. Pokud se ministerstvo a SÚKL chvástají slibem, že s dvouletým zpožděním splní část úkolu, který jim uložil zákon splnit již v roce 2008, lze takové jednání stěží označit jinak než za drzost,“ řekl.

O ceně i úhradě ze zdravotního pojištění rozhoduje SÚKL ve správním řízení pro každý lék, postup stvrdil Ústavní soud. Zpoždění obhajuje SÚKL tím, že před revizí úhrad musel revidovat maximální ceny. Znamenalo to srovnat u každého léku cenu ve 27 zemích EU, aby Česko neplatilo víc. Podle Kubka ale pracnost úkolu není pro SÚKL omluvou.

„Úhradová skluzavka pokračuje u dalších lékových skupin. Celkem se mění úhrady 1550 kódů z 9037 kódů hrazených ze zdravotního pojištění. Pravomocných a vykonatelných je 79 správních řízení, odhadovaná roční úspora je zhruba tři miliardy korun,“ shrnul ředitel.

Share Button