SÚKL: Revize úhrad léků uspoří 2,4 miliardy, pacienti nedají víc

Roční úsporu 2,4 miliardy korun přinese zdravotnímu pojištění revize úhrad léků platná k 1. dubnu, řekl ČTK ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Umožní to podle něj, aby více pacientů dostalo moderní léky. Spoluúčast by stoupnout neměla, v každé skupině je lék bez doplatku. Bude jich zřejmě víc, firmy už sdělily, že k 1. dubnu snížily ceny a do úhrad se vejdou. Pokud zaplatí lidé v lékárnách víc, je to tím, že doprodávají zásoby.

„Například úhrada léků na vysoký tlak klesla o 52,4 procenta, pojišťovny uspoří 52 milionů korun. Úhrada léků na Alzheimerovu chorobu klesla o 32,6 procenta, pojišťovny uspoří 72 milionů. Změna je skutečně tak dramatická, že můžeme mluvit o úhradové skluzavce,“ řekl ředitel. Cenu svého léku po revizi a orientační doplatek najdou pacienti na webu SÚKL.

Jako úplnou novinku vyzdvihl to, že SÚKL uvádí s cenou a úhradou správné dávkování, tedy v jakých dávkách je lék hrazen. Je to vodítko pro lékaře.

Předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel ČTK řekl, že reakci firem očekával a vítá, že ceny snížily. Lékárny mají tři
měsíce na doprodej zásob, pacienti ale budou nakupovat za nové ceny bez doplatku mnohem dřív. „Nemůžu vyloučit lokální zvýšení, nicméně jedná se opravdu o jednotlivosti,“ zdůraznil.

Ročně se v Česku spotřebují léky za zhruba 70 miliard korun, pojišťovny zaplatí 40 miliard, ostatní je spoluúčast a volný prodej. Revizi úhrad téměř 9000 kódů léků měl SÚKL provést do konce roku 2008. Nestihl to, a podle kritiků tím způsobil zdravotnímu pojištění velké škody. Už loni prý mohly pojišťovny platit o dvě miliardy korun méně.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka způsobil SÚKL až desetimiliardovou škodu zdravotnictví tím, že neprovedl revizi úhrad všech léků. Má ji dělat každý rok, poslední předchozí změny úhrad byly projednávány na přelomu let 2006 a 2007. V mezidobí česká koruna posílila a na trh přišly nové generické, tedy levnější léky.

„Roční revize všech léků by ušetřila přinejmenším deset miliard. České zdravotnictví je zaplatilo navíc jenom proto, že SÚKL nesplnil svoji zákonnou povinnost,“ sdělil ČTK Kubek.

O ceně i úhradě ze zdravotního pojištění rozhoduje SÚKL ve správním řízení pro každý lék, postup stvrdil Ústavní soud. Zpoždění obhajuje SÚKL tím, že před revizí úhrad musel revidovat maximální ceny. Znamenalo to srovnat u každého léku cenu ve 27 zemích EU, aby Česko neplatilo víc. Podle Kubka ale pracnost úkolu není pro SÚKL omluvou.

„K 1. dubnu se mění úhrady 1270 kódů z 9037 kódů hrazených ze zdravotního pojištění. Pravomocných a vykonatelných je 71 správních řízení, odhadovaná roční úspora je 2,4 miliardy korun,“ řekl novinářům za nepřítomného ředitele náměstek Jiří Deml.

Z uspořených peněz zaplatí pojišťovny léčení více pacientů. Například zlevnění léku na Alzheimerovu chorobu umožní, aby se při stejném vydání místo dosavadních 7000 léčilo 10.000 pacientů. Podobně zlevnění léku na rakovinu prsu umožní, aby se jím místo 14.000 žen léčilo 20.000.

Další úspory přinesou revize, které vstoupí v platnost v následujících měsících. Vše by mělo být hotovo ještě letos. SÚKL už vydal rozhodnutí v dalších 62 správních řízeních, která zahrnují 1395 kódů; firmy, pojišťovny a pacienti mají čas na odvolání. Rozpracováno je 540 správních řízení pro 5450 kódů, zbývá zpracovat 104 správních řízení, většinou pro léky podávané v nemocnicích, u nichž SÚKL úhradu nestanovuje, doplnil náměstek.

Vedoucí sekce cenové a úhradové regulace Jindřich Kotrba uvedl, že revize sjednotila výši a podmínky úhrady u léků se stejnou léčivou látkou nebo v referenční skupině. Pacienti to pocítí i na své peněžence, doplatky za tyto léky by měly být v lékárně stejné.

Share Button