SÚKL odstartoval kampaň, varuje před padělky léků na internetu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v kampani s názvem Nebezpečné léky varuje před padělky a nelegálními přípravky, na něž mohou lidé narazit při nákupu na internetu. Nejčastěji se tak nabízejí nelegální přípravky na podporu erekce, anabolika a léky na hubnutí. Kampaň startuje dnes odbornou konferencí v Senátu „Léky, věc veřejná: Hrozba padělků“. Ode dneška jsou také přístupné webové stránky kampaně www.nebezpecneleky.cz.

„Stránkami provázejí návštěvníky paní Hubená a pánové Silák a Stydlín jako hlavní postavy spotů upozorňujících na rizika nákupu léčiv na internetu a jejich nelegálních nabídek,“ řekla ČTK mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Návštěvníci najdou na jednom místě všechny potřebné informace – spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky a také ukázky kampaní z jiných evropských států.

„Nejčastěji zachycené nelegální přípravky či padělky jsou na léčbu erektilní dysfunkce a anabolické steroidy a léky na hubnutí, které jsou jen na lékařský předpis,“ uvedla vedoucí oddělení dohledu nad reklamou SÚKL Jaroslava Doležalová. Lidé podle ní vidí jako snadnou a rychlou cestu k těmto lékům nákup na internetu, kde recept nepotřebují.

„Měli by si uvědomit, že pohodlná cesta k lékům po internetu je zároveň velmi nebezpečná a že léky získané mimo legální dodavatelský řetězec mohou poškodit zdraví. V zahraničí, například ve Švédsku, jsou zaznamenána i úmrtí,“ upozornil ředitel SÚKL Martin Beneš.

SÚKL spolupracuje při dozoru nad nelegálním zacházením s léčivými přípravky s celní správou, policií, Českou obchodní inspekcí, Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a živnostenskými úřady a také s řadou zahraničních institucí.

„Při kontrolních akcích v roce 2009 zajistili pracovníci SÚKL 1278 kusů takzvaných léčivých přípravků. Z nich zjistili a šetřili sedm případů dovozu neregistrovaných léčivých přípravků, tři případy padělků léčivého přípravku a šest případů nelegálních léčivých přípravků,“ uvedla mluvčí. SÚKL loni také vypracoval pro policii a celní úřady 121 odborných vyjádření k zachyceným léčivým přípravkům ze zemí mimo EU.

Share Button